Pytamy burmistrza o obwodnicę. Urząd odpowiada

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jakiś czas temu na naszym portalu internetowym oraz na łamach tygodnika został opublikowany artykuł dotyczący planów inwestycyjnych związanych z odcinkiem drogi łączącej ul. Kórnicką z ul. Kosynierów. Informacja o tym, że kolejny fragment ul. Akacjowej zostanie rozbudowany, tak by mógł stać się częścią zachodniej obwodnicy miasta oburzył wielu mieszkańców. Dlatego nasza redakcja postanowiła skierować do burmistrza Piotra Mielocha pytania dotyczące inwestycji oraz wniosku skierowanego przez mieszkańców.

Przypomnijmy, że do niedawna gmina prowadziła prace związane z powstaniem drogi łączącej ul. Topolską z ul. Kosynierów, a prawdopodobnie pod koniec 2021 roku ruszą dalsze prace od ul. Kórnickiej do ul. Kosynierów.

- Chcemy, aby pojazdy ciężarowe nie kierowały się bezpośrednio przez centrum miasta, a obwodnicą, która powstanie – wyjaśniał Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień.

Mieszkańcy wystosowali wniosek

Wiadomość o tym zdenerwowała przede wszystkim mieszkańców ul. Akacjowej, ponieważ droga przebiega blisko domów oraz przy przedszkolu, dlatego nie wyobrażają sobie oni jej rozbudowy. Odcinek od ul. Kórnickiej do ul. Kosynierów ma zostać poszerzony, powstanie oświetlenie oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Gmina na tę inwestycję ponownie będzie starać się o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Inwestycja ma na celu odciążenie miasta z ruchu pojazdów ciężarowych, lecz we wniosku, który został wystosowany przez panią Izabelę w imieniu mieszkańców kilku ulic do burmistrza Piotra Mielocha można wyczytać m.in. o niezadowoleniu mieszkańców z powodu już dziś obecnych przejazdów samochodów ciężarowych.

- Przy ul. Akacjowej, ul. Malwowej i ul. Fredry zamieszkuje kilkadziesiąt rodzin, które korzystają z ul. Akacjowej zarówno w ruchu samochodowym, jak i pieszym. Liczba zamieszkałych wzrasta, gdyż osiedle Mała Toscania wciąż się rozrasta, podobnie jak osiedle przy ul. Konwaliowej. Ulica Akacjowa jest wąska i korzystanie z niej w ruchu pieszym jest niebezpieczne. Ruch samochodowy na ww. ulicy jest duży ze względu na przedszkole z oddziałem szkolnym, dojazd do firm przy ul. Kosynierów i domów przy ul. Kosynierów w stronę Jarosławca. Ponadto większość kierowców pojazdów ciężarowych wjeżdżających do Środy Wlkp. skraca sobie trasę jadąc ulicą Akacjową przez co stwarzają zagrożenie dla osób poruszających się pieszo. Kierowcy korzystający z tej ulicy znacznie przekraczają dozwoloną prędkość 40 km/h, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko potrącenia pieszych idących wzdłuż ulicy. Z powodu braku chodnika i oświetlenia na całej długości ul. Akacjowej mieszkańcy nie mogą bezpiecznie poruszać się w okolicy swoich posesji – brzmi fragment wniosku.

Mieszkańcy ulicy Akacjowej, Malwowej i Fredry wystosowali wniosek, który nie doczekał się odpowiedzi, dlatego myślą o kolejnym, znaleźli się także nowi chętni, którzy chcą poprzeć panią Izabelę i innych.

Pytamy burmistrza o obwodnicę i wniosek

Prace projektowe nad zachodnią obwodnicą w części od ul. Kórnickiej do ul. Kosynierów mają zostać skończone do maja 2021 roku. Być może do tego czasu uda się uzyskać również pozwolenie na budowę.

Pytania przez nas skierowane do burmistrza brzmiały: „Czy uważa Pan tę inwestycję za trafiony i dobry pomysł? Czy jest szansa, że coś się w tej kwestii zmieni? Jak Pan wyobraża sobie w tym miejscu, tak blisko zabudowy mieszkalnej i nie tylko przeprowadzić taką inwestycję? Czy planowane są konsultacje z mieszkańcami?”

Odpowiedź na te pytania brzmi: „Szanowny Panie Redaktorze! Całość inwestycji związanej z powstałą drogą łączącą ul. Topolską z ul. Kosynierów oraz planowanym odcinkiem łączącym ul. Kórnicką z ul. Kosynierów stanowić będą kolejne odcinki ramy miejskiej. Dynamiczny rozwój terenów znajdujących się w zachodniej części miasta stawia nas w sytuacji, w której musimy tak planować sieć drogową, aby umożliwić swobodne poruszanie się pojazdów. Budowa tej drogi ma na celu zmniejszenie natężenia ruchu i odblokowanie tworzących się dziś „korków” w rejonie ul. Topolskiej. Odcinek pomiędzy ul. Kosynierów i ul. Kórnicką jest już istniejącym odcinkiem drogi, a planowane prace będą w ogólnej mierze dotyczyć budowy ścieżki pieszo-rowerowej wraz z oświetleniem, co wpłynie na znaczną poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu.”

Kolejne pytania wysłane do burmistrza dotyczyły wniosku, który został skierowany przez mieszkańców do włodarza 28 września.

„Czy mógłby się Pan odnieść do tego wniosku? Kobieta zwróciła uwagę, że do dziś nie otrzymała na niego odpowiedzi. Dlaczego nie uzyskała ona odpowiedzi? Czy ten wniosek do Pana wpłynął? Czy kobieta ma szansę tę odpowiedź uzyskać? Co Pan Burmistrz postanowi zrobić w tej sprawie? Czy kobieta może liczyć na przeprowadzenie prac opisanych w załączonym wniosku?”

Odpowiedź na te pytania brzmi: „W odpowiedzi natomiast na drugą kwestię informujemy, iż wniosek do Urzędu Miejskiego wpłynął, jednak w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną czas udzielania odpowiedzi na wnioski jest wydłużony. Aktualnie opracowywany jest projekt zakładający przebudowę ul. Akacjowej oraz wybudowanie ścieżki pieszo-rowerowej wraz z oświetleniem. W roku 2021 gmina planuje złożyć wniosek na dofinansowanie tej inwestycji” – pod przesłaną odpowiedzią nie podpisał się burmistrz, a Urząd Miejski w Środzie.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Mniej pociągów na średzkiej stacji
W hokeja gra dzięki tacie. Dziś marzy o igrzyskach
Które drogi wymagają naprawy?
Nie wiesz co zrobić z choinką po świętach?
A jednak są zwolnieni z opłat