Czy powiat jest gotowy na zimę?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na terenie powiatu średzkiego za „Akcję Zima” odpowiada Zakład Gospodarki Komunalnej. Tak niestabilna w dzisiejszych czasach pogoda zaskoczy drogowców, czy raczej zdążą zareagować w odpowiednim momencie? W jaki sposób są przygotowani do zbliżającego się sezonu zimowego?

- ZGK odpowiada za akcję zima na terenie powiatu średzkiego. Mowa tu o wszystkich drogach powiatowych. Odpowiadamy także za akcję zima na terenie całej gminy Środa, oczywiście wraz z całym miastem. Mamy 5 składowisk po jednym na terenie każdej z gmin – wyjaśnia Jakub Litke rzecznik prasowy Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Mowa oczywiście o składowiskach w Środzie, Gieczu, Zaniemyślu, Utracie oraz Krzykosach. Łącznie w tym miejscach znajduje się około 1000 ton mieszaniny soli drogowej i piasku.

Mimo że obecne zimy niewiele kojarzą się z tymi, które większość mieszkańców pamięta z dzieciństwa i młodzieńczych czasów, to jednak brak śnieżyc, zasp nie zwalnia z posiadania odpowiedniego sprzętu. Wciąż co roku pojawiają się przymrozki, a wraz z nimi oblodzone chodniki i drogi, które stają się niebezpieczne zarówno dla przechodniów, jak i kierowców. Lecz jak wyjaśnia Jakub Litke, ZGK dysponuje sprzętem, który powinien tym problemom zaradzić.

- Mamy do dyspozycji 8 pługo-piaskarek, które mogą pracować na drogach, 4 sprzęty lekkie przystosowane do chodników oraz 2 pojazdy służące do usuwania dużych zatorów śnieżnych. W akcji zima bierze udział 3 pracowników dozorujących oraz 14 kierowców. W razie konieczności zakład przesuwa dodatkowych pracowników głównie na ciągi piesze. Cała akcja zima opiera się o harmonogram, w którym określane jest pierwszeństwo odśnieżania czy posypywania. Mowa tu o tzw. punktach krytycznych, czyli drogi o pewnych kątach nachylenia, główne ciągi piesze oraz przejścia dla pieszych – mówi Jakub Litke.

Pracownicy ZGK zakończyli przegląd sprzętu zimowego oraz rozstawianie skrzyń z piaskiem. Na chwilę obecną zakład przygotowany jest do podjęcia natychmiastowych działań.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Kolegiata rośnie z dnia na dzień
Zostały wycięte drzewa. Dlaczego?
Mieszkańcy nie są zadowoleni z drogi
Średzianin z pandemicznym pamiętnikiem
Już wkrótce zrobi się niebezpiecznie