Jak dobrze znasz Jezioro Średzkie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mieszkańcy, którzy lubią aktywnie spędzać czas na terenie ścieżki pieszo-rowerowej wokół średzkiego jeziora mogą od teraz wypocząć w nowo powstałej wiacie obok świetlicy w Janowie.

Miejsce zyskało dwie ławki, stół, zadaszenie oraz tablice edukacyjne. Dzięki trzem tablicom wypoczywający mogą poznać ptaki żyjące na obszarze średzkiego zbiornika. Nie brakuje informacji o roślinach, a także historii jeziora. Warto w najbliższym czasie wybrać się na spacer, przebiec lub wsiąść na rower i zapoznać z nową infrastrukturą nad jeziorem.

- Zalew Średzki jest zbiornikiem retencyjnym powstałym w wyniku spiętrzenia rzeki Moskawy w 29,5 km jej biegu. Budowa zapory betonowo-ziemnej o długości 200 m rozpoczęła się w 1968 r a w 1972 zbiornik został oddany do użytku. Powstał w ten sposób zalew o powierzchni 47,7 ha. Wysokość piętrzenia wody wynosi 7,1 m. Zbiornik retencyjny powstał na potrzeby rolnictwa i służb przeciwpożarowych, a także w celach retencyjnych – brzmi fragment jednej z tablic.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Kolegiata rośnie z dnia na dzień
Zostały wycięte drzewa. Dlaczego?
Mieszkańcy nie są zadowoleni z drogi
Średzianin z pandemicznym pamiętnikiem
Już wkrótce zrobi się niebezpiecznie