Wydrukuj tę stronę

Środa: Co będzie dalej z biblioteką?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W jaki sposób może zostać przebudowana biblioteka publiczna w Środzie? Konserwator zabytków podjął decyzję w tej sprawie. Do wyboru były trzy propozycje.

- Trzy propozycje zostały wysłane do konserwatora zabytków. Oczekujemy od niego nie tyle wyboru ile pewnej dyskusji odnośnie tego, jakie elementy z poszczególnej oferty mogłyby znaleźć się w wersji ostatecznej i które są do przyjęcia przez konserwatora – mówił pod koniec maja Michał Orłowski. Jak dziś wygląda sytuacja?

Architekt już mniej więcej uzgodnił z konserwatorem zabytków całą bryłę projektu. Spośród trzech koncepcji, najbliższa konserwatorowi jest elewacja wykonana w jak największym procencie ze szkła. - Pierwszy projekt, ten szklany, będzie projektem wiodącym. Konserwator będzie się na nim wzorował. Nie wybrał dokładnie żadnej z trzech propozycji. Chce by elewacja była jak najprostsza, bez elementów ozdobnych i innej architektury – mówi Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień w Urzędzie Miejskim w Środzie.

W zeszłym miesiącu zostały przeprowadzone badania geotechniczne przy budynku. Na ten moment prowadzone są prace projektowe, konstrukcyjne, instalacyjne oraz uszczegółowienie formy elewacji budynku z konserwatorem. W tym roku prace zakończą się w kwestii dokumentacji technicznej. - Być może pod koniec roku pojawi się jakiekolwiek forma dofinansowania. Realizacja tej inwestycji jest związana z otrzymaniem środków – mówi Michał Orłowski.

Przypomnijmy, że parter w „bibliotece przyszłości” będzie przeznaczony dla organizacji pozarządowych. Na 1. piętrze ma znaleźć się biblioteka i duża czytelnia a na ostatnim sala koncertowo – konferencyjna. W projekcie jest również przewidziany ogródek dachowy z kawiarenką oraz pomieszczenie dla klubu astronomicznego.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl