Środa: Coraz więcej dzieje się na kolejce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana” przygotowuje się do nowego sezonu, który tym razem rozpocznie się w sobotę 4 lipca. Kolejarze prowadzą m.in. prace na torowisku.

Jak informuje Krzysztof Kubiak, rzecznik prasowy stowarzyszenia, w ubiegłym tygodniu rozpoczął się ostatni etap naprawy toru na ulicy Rejtana. W tym miejscu tor został podniesiony i wzbogacony o tłuczeń. Z kolei na stacji wąskotorówki rozpoczęła się gruntowna naprawa wagonu plenerowego, który będzie woził pasażerów w słoneczne dni lata. Jak już wcześniej informowaliśmy, w tym roku pierwszy pociąg turystyczny wyjedzie na tory w sobotę 4 lipca. Kolejarze będą musieli zachować wszystkie normy epidemiologiczne, dlatego ilość osób w pociągach zostanie ograniczona. Co też istotne, tegoroczny sezon turystyczna potrwa tylko dwa miesiąca, czyli do końca sierpnia.

Dla kolejarzy dość istotna jest również kwestia wiaduktu nad linią normalnotorową. Remont tego obiektu jest kluczowy, aby wąskotorówka w przyszłości mogła dalej funkcjonować. Starostwo Powiatowe w ubiegłym tygodniu ogłosiło przetarg na modernizację wiaduktu. Według wstępnych szacunków, całkowity koszt remontu może wynieść nawet 300 tys. zł. - Zakres naprawy umożliwi bezpieczne przejazdy przez wiele lat. Sprawa remontu wiaduktu na "Kipie" powracała już od dawna. Bardzo cieszy nas fakt, że ten temat został podjęty przed samorząd lokalny. Rozmiar inwestycji jest bardzo duży, zakłada zaawansowane prace, które będą także miały wpływ na ograniczenie prędkości dla pociągów kursujących pod wiaduktem – mówi Krzysztof Kubiak.

Co też istotne, remont wiaduktu oznacza konieczność jego całkowitego zamknięcia. Właśnie z tego powodu tegoroczny sezon turystyczny będzie krótszy i po 31 sierpnia przejazdy pociągów w tym roku nie będą już możliwe.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja