Środa: Efektywne oświetlenie już niedługo

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gmina przygotowuje się do realizacji nowego projektu związanego z poprawą oświetlenia ulicznego. Pierwsze efekty inwestycji będą widoczne już w tym roku.

Projekt określany jako „miasto smart” ma dotyczyć wymiany lamp ulicznych na energetycznych sieciach należących do gminy. W ich miejscach ma pojawić się ledowe oświetlenie. To pozwoli obniżyć koszty nawet o 60 procent. - Lampy będą sterowane przez gminę za pomocą aplikacji, która jest tylko i wyłącznie nam dedykowana. Będziemy mogli sami sterować natężenie światła na ulicach. - Prawdopodobnie w godz. od 1:00 do 4:00 będziemy chcieli obniżyć to oświetlenie od 30 do 40 procent. Nie potrzebujemy, aby wtedy te światła się paliły – informuje Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień w Urzędzie Miejskim.

Gmina podjęła w tym zakresie współpracę z miejscową firmą Lena Lightning. Do wymiany łącznie przewidzianych jest ok. 180 punktów świetlnych. W trwającym roku nastąpi to na ul. Dmowskiego, Popiełuszki, Krajewskiego, Hallera (do ronda z ul. Poselską), Kilińskiego i Dolnej. Temat będzie kontynuowany w przyszłym roku. Wtedy nastąpi wymiana oświetlenia na kolejnych kluczowych miejskich ulicach, czyli Topolskiej i Niedziałkowskiego.

Całkowity koszt tej inwestycji obecnie jest szacowany na 333 tys. zł. Właśnie taka kwota została wpisana do wieloletniej prognozy finansowej podczas ostatniej sesji rady miejskiej. Przypomnijmy, że będzie to już kolejna inwestycja realizowana wspólnie ze średzką firmą. Niedawno nastąpiła kompleksowa wymiana wszystkich 70 słupów oświetleniowych na ścieżce przy jeziorze.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek