Środa: Powstańczy pomnik po naprawie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Oderwany karabin ponownie znajduje się we właściwym miejscu. Pomnik powstańców wielkopolskich przy średzkim liceum w minionym tygodniu został naprawiony.

Jak poinformował nas Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień w Urzędzie Miejskim, koszt naprawy wyniósł 3,5 tys. zł. Dodajmy, że pierwotnie te prace wyceniono na nieco większą kwotę, czyli 5 tys. zł. Naprawą pomnika zajęła się firma Garstka Studio ze Śremu, która wcześniej wykonywała też odlewa monumentu z brązu.

- Operacja była o tyle skomplikowana, że nie mogliśmy jej wykonać w warsztacie. To jest dość trudny element do zamocowania. Był on w pozycji niewygodnej do obróbki i spawania. To była największa trudność. Musieliśmy wygenerować nowe wzmocnienie, czyli łącznik, który połączył dłoń i kolbę z lufą i poprzewiercać w różnych kierunkach, aby była jak największa wytrzymałość na potencjalne kolejne ataki. Prace były dwuetapowe. Wygenerowaliśmy moduł na miejscu, później niezbędna była cała reszta – informuje Piotr Garstka. Cała operacja miała trwać do 20 godzin.

Do zniszczenia wspomnianego monumentu doszło w sobotę 7 marca po godz. 15.00. Czterech mężczyzn spożywało alkohol w pobliżu liceum. Na tym jednak nie poprzestali. Sprawcy wyrwali 15-kilogramowy karabin. Wspomniany element był też zamontowany na grubym pręcie, więc został wyrwany przy użyciu siły. Sprawcy oddalili się z miejsca zdarzenia, a wyrwany element wyrzucili w pobliskie zarośla. Po kilkunastu dniach od incydentu sprawa wyszła na jaw po odnalezieniu części pomnika przez straż miejską.

Okazało się, że całe zdarzenie zostało nagrane na miejskim monitoringu, który znajduje się właśnie w pobliżu liceum. Jest to jeden z głównych dowodów w sprawie prowadzonej właśnie przez średzką policję. Jak poinformowała asp. Edyta Kwietniewska, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej w Środzie, nadal prowadzone jest postępowanie w tej sprawie. Jest ona uznawana za priorytetową, dlatego niewykluczone, że już wkrótce dojdzie do finału tej sprawy.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek