Środa: Dotarły obręcze do parowozu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po ponad dwóch miesiącach podróży i licznych formalnościach prawnych obręcze do parowozu Px48-1920 z Republiki Południowej Afryki przywieziono do Środy.

Przypomnijmy, że naprawa drugiej lokomotywy parowej do obecnie jeden z największych projektów realizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. - Początek tej inicjatywy miał miejsce w styczniu 2019 r., kiedy postanowiliśmy ogłosić zbiórkę internetową. Jej celem było zebranie 50 tysięcy złotych na wykonanie obręczy. Następnie rozpoczęła się aktywna promocja. O zbiórce informowały ogólnopolskie media i był to temat bardzo głośny zwłaszcza w środowisku miłośników kolejnictwa – mówi Krzysztof Kubiak, rzecznik prasowy Bany.

Dodajmy, że obecnie planowane kursy pociągów w sezonie turystycznym są prowadzone przez lokomotywę parową Px48-1756 lub przez lokomotywy spalinowe. Naprawa drugiego parowozu ma przede wszystkim wpłynąć na dalszy rozwój oferty wąskotorówki. Dość sporym wyzwaniem było jednak wykonanie obręczy do remontowanego parowozu. Ostatecznie trzeba było je wykonać w… Republice Południowej Afryki. - W skali obecnie istniejących kolei wąskotorowych nikt nie podjął się prowadzenia swojej działalności, a także polityki naprawczej w podobny sposób. Nieustannie spotykaliśmy się z pytaniami, dlaczego zamówienie zostało złożone aż w Afryce. Jedyny podmiot, który był gotowy przystąpić do realizacji wykonania obręczy w Polsce nie posiadał odpowiedniej mocy przerobowej. Uwidacznia to, jak bardzo zaginęło w Polsce pojęcie pracy rzemieślniczej. Afryka zaoferowała najszybsze wykonanie, które trwało niespełna pół roku od momentu złożenia zamówienia – dodaje Krzysztof Kubiak.

Aktualnie prowadzone są rozmowy, których celem jest umówienie szczegółów obręczowania. W ostatnim czasie kolejarze wykonali też sporo prac przy kotle. Co istotne, specjalistów do pomocy przy naprawie trzeba jednak ściągać z różnych stron kraju. To po raz kolejny pokazuje jak unikatowe i zanikłe umiejętności są potrzebne przy naprawie drugiego parowozu.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek