Mieszkańcy Środy mieli różne zdania dotyczące przebiegu drogi S11. Mieszkańcy Środy mieli różne zdania dotyczące przebiegu drogi S11. Mateusz Czaplicki - Radny Środa Wlkp.

Podzielone zdania ws. S11

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zakończyła się seria kilku spotkań konsultacyjnych w sprawie przebiegu budowy drogi ekspresowej S11. Po mieszkańcach gmin Zaniemyśl, Nowe Miasto i Krzykosy, swoją opinię wyrazili też średzianie. Zebranie odbyło się w czwartek 16 maja w miejscowym Ośrodku Kultury.

Podczas spotkania konsultacyjnego pojawiały się liczne pytania dotyczące kwestii drugiego zjazdu z drogi S11 w pobliżu Środy. W każdym z trzech planowanych wariantów istnieje tylko jeden zjazd nazwany „Środa Południe”, który swoją lokalizację w planach ma na drodze wojewódzkiej nr 432 między Środą i Zaniemyślem. Kolejne zjazdy zostaną umieszczone przy zjeździe na drogę krajową nr 15 (węzeł „Miłosław”) i w pobliżu drogi krajowej nr 11 (węzeł „Nowe Miasto”).

Tylko jeden zjazd?

Z kilku wypowiedzi urzędników z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jednoznacznie wynikało, że zjazd z drogi ekspresowej może zostać poprowadzony jedynie na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką lub krajową. W pobliżu Środy natomiast taka możliwość istnieje tylko na wspomnianej DW 432. Urzędnicy przekonywali, że po wybudowaniu drogi ekspresowej S11, to właśnie tam przeniesie się cały ruch tranzytowy, co pozwoli na zmniejszenie ruchu na DK 11. Po wybudowaniu ekspresówki, droga krajowa nr 11 ma uzyskać status drogi lokalnej – wojewódzkiej lub powiatowej.

Radny Mateusz Czaplicki stwierdził, że żaden z proponowanych przebiegów trasy nie stanowi szansy na rozwój gospodarczy miasta, a jedynie może odciążyć wjazd do Środy od strony ul. Kórnickiej. Inni mieszkańcy zwracali uwagę, że ustanowienie zjazdu z S11 w połowie trasy DW 432 między Środą a Zaniemyślem jeszcze zwiększy korki na skrzyżowaniu tej drogi z krajową „jedenastką” przy Środzie.

Brodowo za „trójką”, Krzykosy i Zaniemyśl przeciwko

Podczas spotkania wypowiadało się też kilku mieszkańców Brodowa (wśród nich był również radny Janusz Stachowiak), którzy znacząco sprzeciwiali się pierwszemu i drugiemu wariantom drogi S11, które miałyby przebiegać w pobliżu zabudowań. Wskazywali, że najlepszym rozwiązaniem byłby trzeci wariant, który prowadzi w większości przez pola i lasy.

Z taką opinią stanowczo nie zgodziła się mieszkanka Zaniemyśla i przewodnicząca rady powiatu w tej kadencji, Małgorzata Fertała. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę przede wszystkim na ochronę istniejącego krajobrazu przyrodniczego w pobliżu gminy Zaniemyśl. Urzędnicy GDDKiA na spotkaniu wspomnieli też, że przeciwko wariantowi trzeciemu są mieszkańcy gminy Krzykosy, gdyż w pobliżu Sulęcinka, droga S11 będzie przebiegać bardzo blisko nowych zabudowań mieszkalnych.

Ty też możesz się wypowiedzieć

Wszystkie zebrane opinie będą pomocne dla przedstawicieli firmy projektowej JPL Project przy przygotowaniu ostatecznego wariantu przebiegu drogi ekspresowej S11. Uczestnicy spotkania konsultacyjnego w Środzie (podobnie jak mieszkańcy innych gmin w powiecie średzkim i nie tylko) zostali poproszeni o wypełnienie ankiet, w których mogli wyrazić swoją opinię na temat planowanych przebiegów drogi S11. Mieszkańcy nieobecni na zebraniu też mogą przekazać swoje uwagi.

Na stronie Urzędu Miejskiego (www.sroda.wlkp.pl) zamieszczono wspomnianą ankietę, plany sytuacyjne i plan orientacyjny inwestycji. Ankiety można odbierać, a następnie wypełnione składać w Urzędu Miejskim do czwartku 30 maja. Później zostaną one przesłane do siedziby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu. Można też samodzielnie przesłać wypełnioną ankietę za pośrednictwem poczty na adres: GDDKiA Oddział w Poznaniu, ul. Siemiradzkiego 5a, 60-763 Poznań, bądź na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja