Pojemniki na odzież używaną straszą swoim wyglądem. Pojemniki na odzież używaną straszą swoim wyglądem.

Nikt nas nie oszukuje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na terenie naszego miasta jakiś czas temu pojawiły się nowe, dodatkowe pojemniki na odzież używaną. Kto otrzymuje oddane przez nas ubrania? Czy ktoś na nich zarabia? Czy pojemnikom musi towarzyszyć bałagan wokół? Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie.

Wszyscy mieszkańcy naszego powiatu dobrze wiedzą, że przy pojemnikach na odzież używaną czystością nie grzeszy. Widok porozrzucanych ubrań w promieniu przynajmniej 5 metrów wokół kontenera to już norma. Czy nowe pojemniki pomogą w utrzymaniu większego porządku?
Otóż niekoniecznie. Stare (kremowe) pojemniki należą bowiem do zupełnie innej fundacji niż nowe niebieskie. Z informacji uzyskanych z Wydziału Geodezji w Środzie wynika, że nowa fundacja Fundacja Uśmiechu podpisała umowę dzierżawy kilku miejsc na terenie naszego miasta w celu postawienia swoich pojemników. Urzędnicy zaznaczają, że w umowie jest też punkt związany z obowiązkiem utrzymania czystości wokół pojemników oraz regularnego odbierania ubrań przez fundację.

Czy więcej oznacza mniej?
Pojemniki kremowe, należące do Fundacji Eco Textil, nie znikną z naszych ulic. Pracownica tej fundacji przekonuje jednak, że kontenery są opróżniane w piątki, co trzy bądź co cztery tygodnie. Na informację dotyczącą porozrzucanych rzeczy wokół nich odpowiada, że kierowcy w razie potrzeby odbierają odzież wcześniej. Niestety, efektów nie widać.
Można mieć nadzieję, że jeśli na ulicach Środy stanęło więcej miejsc, gdzie wrzucimy niepotrzebne ubrania, to nie będą one tak przepełnione. Oczywiście pod warunkiem, że nie zostaną one zniszczone przez średzkich wandali.

Problem nie tylko z bałaganem
"To jest zwyczajny handel, a nie pomoc charytatywna. Przebierają i do lumpeksu. Zamiast do potrzebujących, trafiają do lumpeksów. Kiedyś widziałam tam moje rzeczy" Takie wypowiedzi pojawiły się na temat tych pojemników na naszym facebookowym profilu.
Pani Dorota, nasza Czytelniczka, pisze jednak co innego: "Tylko czy zamysłem tych kontenerów jest przekazywanie odzieży osobom potrzebującym? Raczej zbierają odzież, sprzedają do lumpeksów, a z pozyskanych funduszy kupują coś niepełnosprawnym dzieciom."

Odzież nie trafia bezpośrednio do potrzebujących
Fundacje potwierdzają słowa pani Doroty. Zużyta odzież jest sortowana i poddawana recyklingowi, a zyski z jej sprzedaży przekazywane są na konto fundacji, która współpracuje z ośrodkami pomocy społecznej, domami samotnej matki, schroniskami i noclegowniami.
Fakt, iż nasze ubrania trafiają do tak zwanych lumpeksów, nie oznacza więc, że jesteśmy oszukiwani. Założenia fundacji, które są właścicielami kontenerów, to pozyskiwanie funduszy, dzięki którym pomagają one później dzieciom chorym i niepełnosprawnym. W błąd wprowadzał nas więc brak znajomości pracy tych organizacji.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja