Kiedy miejsca parkingowe dla kobiet zostaną wpisane do kodeksu i Policja oraz Straż Miejska będzie mogła egzekwować prawo do ich zajmowania? Kiedy miejsca parkingowe dla kobiet zostaną wpisane do kodeksu i Policja oraz Straż Miejska będzie mogła egzekwować prawo do ich zajmowania?

Miejsca nie dla wszystkich

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Środzie pojawia się coraz więcej miejsc parkingowych dla inwalidów, kobiet w ciąży czy rodzin z dziećmi. Czy aby na pewno służą one właśnie tym osobom?

Centrum miasta, parkingi przy marketach i na osiedlach. W tych miejscach powstają miejsca postojowe przeznaczone dla osób uprzywilejowanych. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że są one potrzebne i przydatne. Osoby niepełnosprawne i kobiety w ciąży nie muszą dzięki nim pokonywać długich dystansów do sklepu czy na pocztę, a rodzicom łatwiej wyjść z pociechami, gdy mają więcej przestrzeni. Nie trzeba też przechodzić przez cały parking z małymi dziećmi.
Niestety, średzianie coraz częściej są świadkami zajmowania tych miejsc parkingowych przez osoby do tego nieupoważnione.
? Na ul. Kilińskiego cały czas stoją różne osoby i blokują miejsca dla niepełnosprawnych. Na szczęście widziałam, że już policja się tym zainteresowała i wystawiała komuś mandat. A matka z dzieckiem na wózku inwalidzkim musiała stanąć dalej, bo nie miała miejsca ? opisuje zauważoną przez siebie sytuację średzianka Magdalena.

Wysokie mandaty
Faktycznie, za bezprawne stawanie pojazdem na miejscu dla osób niepełnosprawnych straż miejska bądź policja może ukarać kierowcę mandatem karnym o wysokości 500 zł oraz 5 punktami karnymi. W niektórych przypadkach samochód może także zostać odholowany na parking strzeżony.

Nie zawsze można karać
Niestety, kodeks nie przewiduje kar za parkowanie na miejscach dla rodzin z dziećmi oraz kobiet w ciąży. Jedyne, co grozi takiej osobie, to nieprzyjemna rozmowa z innym kierowcą, który ma prawo korzystać z owego miejsca, oraz nieprzychylne spojrzenie mieszkańców.
? Wielu kierowców nic sobie z tego nie robi. Mężczyźni, którzy przyjeżdżają sami, albo kobiety (nie w ciąży) parkują jak na zwykłym miejscu. A ci, dla których to miejsce jest przewidziane, muszą biegać z dziećmi po całym parkingu ? potwierdza bezkarność kierowców pani Kinga.

Co z terenami prywatnymi?
Kolejnym problematycznym tematem może być karanie kierowców przez straż miejską czy policję na terenach prywatnych, czyli na większości parkingów przy marketach.
? Na tych terenach możemy interweniować w momencie, jeżeli jest on oznaczony ?Strefą Ruchu? ? tłumaczy spec. ze straży, Szymon Dobroś. Także na wniosek właściciela mundurowi mogą upominać bądź karać takie osoby.
Niestety, nie zawsze możemy liczyć na pomoc służb. Czasami to prawo nie pozwala im na działanie. Wtedy należy mieć nadzieję, że wszyscy mieszkańcy wykażą się odrobiną szacunku i zrozumienia.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja