Średzianie chcący zarejestrować auto mogą spotkać się ze sporymi problemami. Średzianie chcący zarejestrować auto mogą spotkać się ze sporymi problemami.

Problemy z rejestracją trwają

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od debiutu nowej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców minęły ponad 2 tygodnie. Z relacji mieszkańców i urzędników z Wydziału Komunikacji wynika, że problemy z działaniem systemu nie mijają.

Na terenie całego kraju 13 listopada wprowadzono tzw. CEPiK 2.0, który miał usprawnić i ulepszyć ewidencję pojazdów w kraju. W związku z wdrożeniem tego rozwiązania pojawiła się ogromna liczba problemów związana z rejestracją pojazdów. Niestety, niedogodności te dotknęły także mieszkańców naszego powiatu.

Z czym możemy mieć problem?
– Problemy te dotyczą właściwie wszystkich czynności wykonywanych w procesie zmiany właściciela pojazdu, zmiany danych technicznych pojazdu, wyrejestrowania pojazdu, wymiany dowodów rejestracyjnych, a nawet wpisów adnotacji w dowodzie rejestracyjnym, np. adnotacji „HAK” – mówi kierownik Wydziału Komunikacji w Środzie Marlena Krężlik-Pankowska. Niestety niejednokrotnie niemożliwe okazuje się przerejestrowanie pojazdu nawet w obrębie powiatu, a niektórzy z petentów oczekiwali na załatwienie sprawy nawet 5 dni – dodaje. Spowodowane jest to występowaniem ciągłych błędów w działaniu systemu.

Kiedy będzie lepiej?
Pomimo usilnych starań pracowników wydziału nadal zdarzają się sprawy niezakończone, mimo iż od złożenia wniosku upłynęło już 10 dni. – Otrzymałam wiadomość, że mogę odebrać stały dowód rejestracyjny. Panie w okienku nie mogły jednak go wystawić, bo system „raz działa, raz nie działa” – opowiada na Facebooku pani Róża.
Problem został zgłoszony u administratorów systemu. Błędy te są stopniowo usuwane, jednak w ich miejsce pojawiają się kolejne. Niestety, niektóre usterki oczekują na naprawę już przeszło tydzień, a mieszkańcy udający się do Wydziału Komunikacji odczuwają to na własnej skórze. Z kolei na urzędników spada całe niezadowolenie obywateli za niewydolność systemu CEPiK 2.0.

Nie widzą problemu
Głosy niezadowolenia informujące o wielkich problemach z rejestracją pojazdów napływają z całej Polski. Jednak na oficjalnej stronie Ministerstwa Cyfryzacji zamieszczono komunikat przedstawiający zupełnie inną sytuację. „Obciążenie systemu centralnego CEPiK 2.0 jest monitorowane w trybie ciągłym i nie odnotowano żadnych problemów z jego wydajnością” – czytamy. Pracownicy resortu przekonują, że CEPiK znajduje się po prostu w „fazie stabilizacji”, a zdecydowaną większość problemów już wyeliminowano.

Co z przeglądami?
Trudności pojawiały się także podczas przeglądów technicznych aut. – Na początku działania systemu docierały do nas informacje od stacji diagnostycznych o kłopotach z wprowadzeniem danych do bazy CEPiK. Kilka z nich pracowało w trybie awaryjnym – potwierdza M. Krężlik-Pankowska. Na tę chwilę jednak większość stacji działa prawidłowo.
Kiedy bez problemu załatwimy też sprawy dotyczące rejestrowania aut? Pozostaje jedynie czekać i mieć nadzieję, że ministerstwo jak najszybciej zda sobie sprawę z problemu i naprawi wszystkie usterki.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja