Czy woda w jeziorze średzkim jest wystarczająco czysta, by się w nim kąpać? Czy woda w jeziorze średzkim jest wystarczająco czysta, by się w nim kąpać? fot. Fb/jeziorosredzkie

Czy jezioro jest czyste?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Mateusz Czaplicki pytał na kwietniowej sesji o możliwość przeprowadzenia dodatkowych badań mających sprawdzić czystość średzkiego jeziora. O jakie badania chodziło radnemu?

Woda badana jest pod kątem mikrobiologicznym, jednak często pomijane są badania fizykochemiczne (nie są wymagane prawnie), które zdaniem radnego warto byłoby wykonać.
– Takie badania mogą wykazać obecność pestycydów, metali ciężkich, cyjanków, azotanów i fosforanów, czyli tych związków, które mają wpływ na życie ludzkie. Czy organizator kąpieliska planuje wykonać takie badania? – pytał M. Czaplicki.

Burmistrz Wojciech Ziętkowski tłumaczył, że badania na rożną skalę są przeprowadzane od lat, jednak aby wykonać pełne oczyszczanie zbiornika potrzebne są środki w wysokości kilku milionów zł. Dodał również, że wszelkie badania, które przeprowadza sanepid, a które w trakcie sezonu są wykonywane co tydzień, wskazują, że jakość wody jest dobra, a kąpiel w niej – bezpieczna.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza Marcin Kiciński Marcin Kiciński 16 maj 2018

    Zastanawiające jest to, że w pewnym roku "kąpielisko miejskie" było tylko z nazwy. Jeszcze w zeszłym roku było to "miejsce do kąpieli". Drobna, a istotna różnica (m.in. jeśli chodzi i badania wody). Przepisy się zmieniły i praktycznie nie dają szans na funkcjonowanie tego rodzaju bez statusu "kąpieliska".

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja