Zostali odcięci od świata Fot. Polsat News

Zostali odcięci od świata

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 30 lat w Romanowie trwa walka sąsiadów o kawałek ziemi, przez który przebiega droga dojazdowa do gospodarstwa jednego z nich. Teraz sprawy przybrały inny charakter, gdyż jeden z gospodarzy zaorał wspomnianą drogę.

- Ja chcę ten kawałek drogi uprawiać, żeby mieć z tego korzyści. Mam w dokumentach, że to nigdy nie była droga – mówi w materiale zrealizowanym przez telewizję Polsat Stanisław Walczak, gospodarz który sporną drogę zaorał.

Problem w tym, że zaorana droga była jedyną możliwością dojazdu do innej posesji oraz do znajdujących się za nią pól uprawnych. Teraz właściciele tego gospodarstwa zostali praktycznie odcięci od świata.

- Ta droga zawsze była. Ona około 150 lat jest w tym miejscu – słyszymy w tym samym reportażu Marię Kozubską, która pokazuje mapy z zaznaczoną na nich drogą.

I tu znów pojawiał się kłopot, gdyż drugi z gospodarzy ma prawomocny wyrok sądu, w którym orzeczono, że sporna działka nie stanowi drogi publicznej i nigdy takową nie była. Powstał zatem bałagan prawny, który dodatkowo potęguje spór. Z jednych dokumentów wynika, że droga jest i być powinna, a z kolei z drugich, że jej nie ma. W tej kwestii wypowiedział się starosta średzki, Ernest Iwańczuk, który twierdzi, że wystarczy złożyć wniosek o ustanowienie drogi koniecznej i wtedy rolnik, który zaorał drogę będzie ją musiał doprowadzić do poprzedniego stanu. Maria Walczak twierdzi, że to jednak nie rozwiąże sporu.

Nikt nie pamięta, kiedy powstała droga ale wiadomo, że było to bardzo dawno temu. Możliwe, że zwyczajnie sąsiad poszedł wówczas sąsiadowi „na rękę” i zgodził się, aby ten dojeżdżał do swojej posesji przez jego działkę. To spowodowało, że skoro faktycznie droga istnieje, to została ona naniesiona na mapy. Nie zmienia to jednak faktu, że grunt ten nadal jest własnością sąsiada, który drogę zaorał.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Mniej pociągów na średzkiej stacji
W hokeja gra dzięki tacie. Dziś marzy o igrzyskach
Które drogi wymagają naprawy?
Nie wiesz co zrobić z choinką po świętach?
A jednak są zwolnieni z opłat