Chcą stworzyć model Kolegiaty

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dwóch średzian postanowiło wykonać ze specjalnej cegły model Kolegiaty. Jeden z inicjatorów, Maciej Taciak, który na co dzień przybliża turystom historię Kolegiaty, w rozmowie z Jędrzejem Józefowiczem wyjaśnia skąd zrodziła się ta inicjatywa i i jaki jest plan działania na najbliższe tygodnie.

Jędrzej Józefowicz: Chcecie stworzyć model Kolegiaty. Z czyjej inicjatywy wyszedł ten pomysł? 

Maciej Taciak: W piątek, 20 listopada spotkaliśmy się, by omówić kolejny numer gazety parafialnej. Wyszedłem z propozycją, by napisać artykuł o historii rozbudowy Kolegiaty. Przekonałem się, że wokół tego tematu krąży wiele mitów. Postanowiłem, że napiszę jak było naprawdę, ale nie chciałem, by był to zwykły tekst. Zdecydowałem, że przedstawię tę rozbudowę w ciekawy, graficzny sposób.
Pomyślałem o zrobieniu tekturowego modelu kościoła, który będzie miał osobno nawę, osobno prezbiterium i wieżę. Każdemu elementowi zrobię zdjęcia i wstawię do artykułu.

Pomysł trochę jednak ewoluował. Owszem, artykuł z wersją tekturową kościoła pojawi się w gazecie, ale pojawiła się także dodatkowa propozycja, której autorem jest Piotr Maciejewski. Piotr powiedział byśmy zrobili Kolegiatę z cegiełek. Zamówiliśmy je i ostatnio spotkaliśmy się, by sprawdzić jak się te cegły skleja. Planujemy stworzyć model, który będzie miał około metra długości i 70 centymetrową wieżę. Pomoże nam również kleryk Mikołaj. Na początku mieliśmy lekką konsternację, jak to wszystko zrobić. Czy sklejać cegłę, a spojenie między cegłami zrobić z tektury, czy zrobić Kolegiatę z tektury albo z drewna i obkleić cegłą. Do końca jeszcze nie wiemy jak to będzie wyglądać. Prawdopodobnie skupimy się na samej cegle.

Z cegły powstaną tylko mury? Co z wnętrzem świątyni?

Jeszcze nie wiemy. Pierwsza wersja była taka, że model będzie miał otwierany dach, tak by w przyszłości móc wstawić coś do wnętrza. Ta opcja wymagałaby już teraz wymurowania wszystkich przejść pomiędzy nawami. Druga wersja była taka, żeby zrobić model tylko z zewnątrz z rozstawianymi ścianami, na których pokazywalibyśmy turystom etapy rozbudowy kościoła. Ostatecznie zrobimy model tylko z zewnątrz i być może jak się uda, będą także witraże. Mamy nadzieję, że cegła wytrzyma i się nie rozpadnie. Prawdopodobnie zrobimy wewnątrz wzmocnienie, rusztowanie, jakąś konstrukcję, która sprawi, że model się nie zawali.

Czy po zakończonych pracach model trafi do kościoła?

Może zostanie w salkach, a może w kościele. Nie wybiegamy jeszcze tak do przodu, najpierw musimy nasz model skończyć. Jeśli makieta zostanie w salce, wtedy podczas oprowadzania zabiorę grupy do salki i przedstawię efekt naszej pracy.

Ile dajecie sobie czasu na zrealizowanie projektu?

Myślę, że w styczniu model powinien być gotowy, w ferie będzie dużo czasu, aby przy tym usiąść i składać. Nie czujemy presji, by zrobić to od razu, jak najszybciej. Lepiej poświęcić więcej czasu, ale zrobić to porządnie.

Macie na tyle umiejętności technicznych, by wszystko się udało?

Umiejętności nie są problemem, problemem jest wykonanie modelu tak, by cała konstrukcja się trzymała. Chciałbym studiować w przyszłości architekturę, więc te tematy mnie interesują, jednak na ten moment specem nikt z nas nie jest. Wiedzę jakąś mamy, ale talentem modelarskim bym tego nie nazwał.

Najtrudniejsze będzie wykonanie prezbiterium, do jego zbudowania konieczne będzie zeszlifowanie cegiełek. Trudna będzie także wieża. Musimy wykonać jasne tynkowanie i do końca nie wiemy jak się za to zabrać. Problemem jest także kaplica Gostomskich. Po pierwsze, jest biała, a po drugie ma kopułę. Obawiamy się, że nam się zapadnie do środka, zastanawiamy się jak ją zrobić prawidłowo. Być może kopułę zrobimy z cienkiej miedzianej blaszki. Kaplica została do Kolegiaty dobudowana na samym końcu, więc zgodnie z historią, na końcu powstanie także w naszym modelu.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek