Podsumowanie dwóch lat kadencji

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Minęły już dwa lata od czasu, gdy na stanowisku burmistrza Środy nastąpiła zmiana. Po 16 latach rządów fotel burmistrza opuścił Wojciech Ziętkowski. Jego miejsce zajął Piotr Mieloch. Sprawdźmy zatem, jak wywiązuje się ze swoich obietnic wyborczych.

W październiku 2018 roku wielu mieszkańców Środy i okolic było zaskoczonych faktem, że Wojciech Ziętkowski, faworyt w wyścigu o urząd burmistrza, pierwszy raz nie zdobył zwycięstwa w pierwszej turze wyborów. Choć uzyskał wówczas najlepszy wynik, to jednak nie przekroczył progu 50 procent. O fotel burmistrza walczyli: Mateusz Czaplicki, najmłodszy kandydat, na którego oddanych zostało 2657 głosów co dało wynik 18,64% wszystkich głosów, Piotr Mieloch z wynikiem 5005 głosów (35,11%) i Wojciech Ziętkowski, na którego zagłosowały 6592 osoby co pozwoliło uzyskać wynik rzędu 46,25%. W drugim głosowaniu, które odbyło się 4 listopada, Piotr Mieloch zyskał głosy (najprawdopodobniej zwolenników Czaplickiego), a Wojciech Ziętkowski uzyskał wynik gorszy, niż w pierwszej turze. To spowodowało, że po 16. latach urzędowania musiał opuścić gabinet. Nowym burmistrzem Środy został Piotr Mieloch.

Zanim jednak do tego doszło, kandydaci prowadzili kampanię wyborczą i prześcigali się w obietnicach. Sprawdźmy zatem, ile z tych obietnic udało się przez dwa lata zrealizować obecnemu burmistrzowi.

Podczas debaty, która odbyła się w Ośrodku Kultury, kandydaci podjęli temat odkorkowania miasta. Piotr Mieloch zauważył wówczas, że należy zachęcać mieszkańców, aby korzystali w większym stopniu z komunikacji miejskiej. Wtedy nie będzie potrzeby wprowadzenia strefy płatnego parkowania. - Będziemy mieli wyznaczone miejsca parkingowe płatne, natomiast nie będzie ta strefa obejmowała całego starego miasta – twierdził. Na zmianę tej decyzji nie trzeba było czekać nawet roku. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Strefa Płatnego Parkowanie zaczęła w Środzie funkcjonować od 1 października 2019 roku.

W wywiadzie dla naszej gazety nowo wybrany burmistrz wskazywał też inne sposoby na odkorkowanie miasta. Zapytany o budowę wiaduktu stwierdził, że to nie rozwiąże problemu zatłoczonej ulicy Niedziałkowskiego, gdyż korki są spowodowane nie tylko przejazdem kolejowym, ale przede wszystkim skrzyżowaniem z ruchliwą DK11. - W większym stopniu sytuację poprawi wschodnia obwodnica miasta, która będzie realizowana w pierwszej kolejności – obiecał burmistrz. Trudno określić, kiedy to nastąpi. Na tę chwilę prace przy budowie wschodniej obwodnicy stoją w miejscu. Mimo, że aż trzykrotnie burmistrz zaznaczył, że jest to inwestycja priorytetowa. Stwierdził również, że budowa nie zostanie zakończona do wiosny 2019 roku. Kończy się 2020 rok, a my uzyskaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Środzie informację, że inwestycja dwukrotnie uzyskała negatywną opinię Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Kontynuacja prac przy budowie wschodniej obwodnicy ma nastąpić dopiero po uzyskaniu wymaganych pozwoleń, a tego można się spodziewać w lutym przyszłego roku.

- Plany inwestycyjne na najbliższe lata, to w pierwszej kolejności dokończenie trzech dużych inwestycji: siedziba komunalki, stadion miejski i wschodnia obwodnica – zakomunikował burmistrz tuż po wygranych wyborach. O obwodnicy piszemy wyżej, siedziba komunalki nadal nie została ukończona, a w kwestii budowy stadionu wypowiedział się prezes Polonii, Rafał Ratajczak przed miesiącem, w wywiadzie dla GPŚ – Rozpoczął się piąty rok budowy stadionu, a końca nadal nie widać. W tym roku, przez blisko 10 miesięcy, na terenie budynku stadionu nie były prowadzone żadne prace wykończeniowe, a dopiero jesienią wkroczyła firma instalacyjna. - stwierdził prezes zaznaczając jednocześnie, że do zrobienia jest jeszcze wiele: dach, oznakowanie, siedziska i barierki na trybunie. Ponadto konieczny jest montaż reflektorów na słupach oświetleniowych oraz wykonanie wielu prac wewnątrz budynku. W przypadku awansu Polonii do drugiej ligi, w tym sezonie, stadion nie będzie gotowy. - Oznacza to, że będziemy musieli rozgrywać swoje mecze np. na stadionie w Jarocinie albo zrezygnować z awansu! W takim przypadku będzie to wstyd, że przez 5 lat nie potrafiliśmy zbudować stadionu – oznajmił Ratajczak.

- Chcemy też zmodernizować ulicę Łąkową – deklarował burmistrz Mieloch dwa lata temu. Ta inwestycja została zrealizowana. Od ul. Niedziałkowskiego do przejazdu kolejowego na ul. Kościuszki jest nowa nawierzchnia.

- Skomunikowanie miejscowości leżących niedaleko miasta, poprzez budowę np. ścieżek rowerowych, jest dla mnie bardzo ważne – zarzekał się burmistrz zapytany m.in. o chodnik do Mącznik i drogę rowerową do Ruszkowa. Z tych inwestycji właśnie jest wykonywana ścieżka pieszo-rowerowa do Kijewa. Ponadto taka ścieżka powstała także wzdłuż odcinka drogi łączącej ul. Topolską z ul. Kosynierów.

- Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w najbliższej przyszłości taki wybieg powstał -stwierdził burmistrz, zapytany o możliwość powstanie w Środzie wybiegu dla psów. Gdzie taki utworzono? Nikt nie potrafi odpowiedzieć.
Piotr Mileloch zarzekał się również, że będzie się starał rozbudować komunikacje publiczną, w szczególności na liniach wiejskich. Nie otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedzi od przedsiębiorstwa „Kombus”, choć zapytania wysłaliśmy jeszcze w listopadzie.
Wygląda jednak na to, że przed burmistrzem Piotrem Mielochem jest jeszcze wiele pracy, aby w ciągu najbliższych trzech lat wywiązać się ze złożonych obietnic.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.
Długo trzeba było czekać
Kolegiata rośnie z dnia na dzień
Zostały wycięte drzewa. Dlaczego?