Wyjątkowa inicjatywa przy kościołach

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Każdy odwiedzający teraz dwie pobliskie parafie powinien miło się zaskoczyć. Przy kościele pw. św. Wawrzyńca w Mącznikach oraz przy kościele pw. św. Katarzyny w Bagrowie pojawiły się ciekawe makiety. Obie z wizerunkiem kościoła i krótkimi informacjami.

Na uwagę zasługuje fakt, że makiety powstały głównie z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Krótka informacja o budynkach sakralnych została przełożona na Alfabet Braille’a. Tego typu akcje z pewnością zasługują na pochwałę, szczególnie kiedy myśli się osobach niepełnosprawnych lub wykluczonych z różnych powodów.

- Kościół pw. św. Katarzyny w Bagrowie. Wybudowany w 1751 r. w konstrukcji zrębowej na podmurówce z cegły. Wieloboczne zamknięte prezbiterium niższe od nawy z dobudowaną murowaną zakrystią. Od zachodu do nawy przylega wieża w konstrukcji słupowej z płaskim dachem. Wnętrze zdobi zabytkowe wyposażenie. Profilowana belka tęczowa pochodzi z drugiej połowy XVI w. Pozostałe obiekty datowane są na XVII i XVIII w – brzmi informacja na makiecie w Bagrowie.

Równie ciekawe informacje można przeczytać w Mącznikach.

- Kościół pw. św. Wawrzyńca w Mącznikach. Wybudowany w 1700 r. Drewniany w konstrukcji zrębowo-szkieletowej. Podmurowany. Jednonawowy. Z węższym prezbiterium. Nad nawą wieża. W 2019 r odkryto malarstwo z XV i XVI w. Na ścianie wsch. prezbiterium Jezus w Ogrójcu. Ambona – malarstwo: 4 ewangelistów i sceny z życia św. Franciszka. Późnogotycka, kamienna chrzcielnica.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Dwa wypadki na DK11. Jest ofiara śmiertelna
Ekstremalna jazda daje mu siłę
W Murzynowie został rozbity gang
Uwaga! Na drogach może być ślisko
Brak chętnych na budowę dachu