Środa: Cukrownia nie zgadza się z zarzutami

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Spółka Pfeifer & Langen wydała oficjalne oświadczenia dotyczące postępowania, które jest obecnie prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

O sprawie pisaliśmy kilka tygodni temu. Spółka, w skład której wchodzi też średzka cukrownia znalazła się pod lupą instytucji. Z komunikatu UOKiK wynikało, że spółka może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobec rolników. Zastrzeżenia mają dotyczyć m.in. umów z rolnikami, w których plantatorzy mogą kupować nasiona jedynie od tej spółki.

- Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne – wyjaśniał wówczas Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Spółka Pfeifer & Langen wydała oficjalne oświadczenie, w którym nie zgadza się z oceną UOKiK, jakoby posiadała i wykorzystywała przewagę kontraktową wobec rolników. - System jest korzystny dla rolników, plantatorów buraka cukrowego, którzy wspólnie z Pfeifer & Langen wybierają najwyższej jakości nasiona, z których chcą korzystać. Dzięki temu osiągają wyższe plony, a co za tym idzie – dochody. System jest również korzystny dla konsumentów. Dzięki starannie wyselekcjonowanym nasionom mają pewność, że cukier produkowany przez Pfeifer & Langen jest wysokiej jakości i nie zawiera GMO – twierdzą przedstawiciele cukrowniczej spółki.

Ponadto jak dodają w dalszej części swojego oświadczenia, system sprzedaży nasion funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat i jest usankcjonowany Ogólnopolskim Porozumieniem Branżowym zawartym w 2017 r. przez wszystkich producentów cukru w Polsce i Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Co też istotne, na portalach branżowych pojawiły się dość liczne opinie, że plantatorzy nie mają zastrzeżeń do obecnego systemu zaproponowanego przez spółkę.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Już druga śmiertelna ofiara Covid-19 w powiecie
Koronawirus: Uzyskaj świadczenie za pobyt na kwarantannie
Koronawirus: Stan na dzień 24 października
Koronawirus: Więcej łóżek szpitalnych dla zakażonych
Alkohol przyczyną wielu kłopotów