Środa: Co się wydarzyło przy Jeziorze Średzkim?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Czy przy Jeziorze Średzkim mogło dojść do katastrofy ekologicznej? Tak twierdzi jeden z mieszkańców, który jako dowód w tej sprawie prezentuje zdjęcia.

Na fotografiach wyraźnie widać zmieniony kolor wody. - Tragedia ekologiczna w naszej kochanej Moskawie. Ławice podtrutych ryb, straszny odór, widok przerażający. Dzieje się to regularnie 2 razy do roku, próbowałem z tym walczyć lecz zawsze okazywało się że sprawca jest nie do wykrycia a szkodliwość czynu znikoma bo ile może kosztować 200-300 wytrutych ryb. Rzeczywiście niewiele. Niestety szkodliwość ekologiczna jest ogromna, gdyż około 30 km Moskawy czyli do ujścia do Warty jest nie odrobienia przez parę lat przez mała rzeczkę - napisał Wojciech Baraniak w grupie "Mieszkańcy Powiatu Średzkiego".

W dyskusji pod tym wpisem pojawiło się kilka komentarzy sugerujących, że występowanie takiego koloru wody może mieć inną przyczynę. - Przecież to co się dzieje nie jest spowodowane zanieczyszczeniem chemicznym i nie ściekami takimi jak fekalia. Odór jak i kolor wody jest wynikiem procesów zachodzących w takiej nie innej wodzie w tym przypadku z powodu: 1. wysokich temperatur (lato) 2. aktualnego zrzutu z zapory dolnych warstw wody, która tak właśnie "pachnie" gdy wydostaje się na powierzchnię. W wodzie dolnych partii zalegają produkty fermentacji, rozkładu i gnicia, mół. Zrzut jest kilka razy w sezonie aby zapewnić właściwą konserwację mechanizmów zapory. Nie widzę powodu do wzniecania afery, bo nikt tutaj nie popełnia przestępstwa i nie ingeruje - komentuje Patryk Różański z Akademii Żeglarstwa w Środzie.

Do tematu powrócimy w najbliższym wydaniu "Głosu Powiatu Średzkiego".

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 19 października
Szpital jednoimienny w Środzie?
Zmarł ks. Marian Derkaczewski
Hokej na trawie: Mistrzostwo Polski w 1976 roku
Koronawirus: Najwyższy dobowy przyrost zakażeń w powiecie