Środa: Miasto kupi pojazdy elektryczne?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Program Strategia rozwoju elektromobilności dla Gminy Środa Wielkopolska na lata 2019-2035 zostanie przyjęty przez radnych. Co znajduje się w dokumencie?

Jak czytamy we wstępie strategii, elektromobilność to pojęcie, które często definiuje się jako ogół zagadnień dotyczących wykorzystania pojazdów elektrycznych w przemieszczaniu się (mobilności) osób i towarów, obejmujący w szczególności takie elementy, jak: infrastruktura stacji ładowania, zasięg pojazdów oraz bariery techniczne i finansowe związane z eksploatacją pojazdów.

W dokumencie zostało określonych 10 zadań, które będą możliwe do realizacji w ramach projektu przy finansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego. Jeden z nich dotyczy rozwinięcia informacji dla pasażerów komunikacji miejskiej. Do użytku może być wprowadzona aplikacja z pokazaniem dostępności boksów rowerowych, stacji ładowania pojazdów i miejsc parkingowych. W planach jest też montaż wiat przystankowych, których zasilanie ma opierać się o moduły fotowoltaiczne zlokalizowane na dachach. Kolejnymi celami do realizacji jest rozmieszczenie dodatkowych boksów rowerowych i rozbudowa dróg rowerowych.

Do rozważenia jest też budowa kolejnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Docelowo ich liczba może wynieść 22 (ul. Daszyńskiego – 5, ul. Wiosny Ludów – 3, pl. Armii Poznań – 2, ul. Dworcowa – 6, ul. Westerplatte – 3, ul. Kilińskiego – 1, ul. Plażowa – 2).

Nie jest wykluczone, że Urząd Miejski zakupi też dwa służbowe samochody elektryczne w kwocie 300 tys. zł.

W planach jest też nabór niskoemisyjnego taboru przeznaczonego do komunikacji miejskiej i utworzenie sieci wypożyczania tzw. pojazdów zeroemisyjnych takich jak rowery miejskie, skutery czy hulajnogi elektryczne.

Znaczne pieniądze mają też zostać przeznaczone na modernizację i rozbudowę oświetlenia ulicznego. W planach jest modernizacja opraw ze źródeł sodowych na bardziej nowoczesne lampy typu LED, a także doświetlenie przejść dla pieszych i skrzyżowań.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koszuty: Zablokowana jedenastka! Rolnicy nie ustępują
Koronawirus: Tak źle jeszcze nie było
Zapal znicz pamięci
Koronawirus: Stan na dzień 20 października
Koronawirus: Stan na dzień 19 października