Środa: Autobusy nadal zamrożone

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Rząd wprowadza kolejne etapy odmrażania gospodarki. Otwierane są kina, baseny, siłownie itd. Zniesiono limit osób w kościołach i obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. A nasza komunikacja miejska nadal jest zamrożona.

Wprowadzony 15 kwietnia zastępczy rozkład komunikacji miejskiej obowiązuje nadal. To oznacza, że część linii została całkowicie zawieszona, a na pozostałych liniach wycofano niektóre kursy. Mieszkańcy Środy i okolicznych wiosek nie kryją swojego niezadowolenia z takiej sytuacji. Nie dość, że mają kłopoty z dojazdem do pracy, to jeszcze narzekają na brak informacji, co będzie dalej z komunikacją miejską. Na naszym facebookowym profilu pojawiły się nawet w komentarzach spekulacje, jakoby był to początek jej końca. Postanowiliśmy zasięgnąć informacji u źródeł, aby odpowiedzieć Czytelnikom na nurtujące ich pytania.

Nieodzownym przyjacielem w szukaniu informacji jest Internet. Na stronie Urzędu Miejskiego znajdująca się u dołu zakładka „Komunikacja miejska” w dziale „Ważne” niestety pokazuje, że strona nie istnieje. Udało nam się jednak odszukać informacje o rozkładzie jazdy w komunikacie z 8 kwietnia. Niestety nie wyjaśnia ona do kiedy obowiązuje zastępczy rozkład jazdy autobusów.
Spytaliśmy zatem burmistrza Środy, Piotra Mielocha, o planowane zmiany. - Obecnie trwają prace mające na celu stopniowe odmrażanie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Gminie Środa Wielkopolska. Przypominamy, że autobusy przez cały okres pandemii, do dnia dzisiejszego, kursują wg rozkładów mających zapewnić realizację podstawowego zadania komunikacji miejskiej, czyli dowóz i odwóz ludzi do i z pracy oraz utrzymać komunikację z terenami wiejskimi. Ze względu na fakt, że do wakacji dzieci nie wrócą do szkół, linie szkolne oraz część kursów na pozostałych liniach pozostają zawieszone do odwołania - wyjaśnia burmistrz.

Po sygnałach, jakie do nas stale napływają, już wiemy, że sporo Czytelników nie będzie zadowolonych z takiego obrotu spraw. Dla wielu osób zawieszone linie i kursy to ogromny kłopot. Już nawet pomijamy kwestię dojazdu do pracy. Ten problem dotyczy osób dorosłych. Dawniej nie było komunikacji miejskiej i ludzie musieli sobie dać radę. Rodzi się jednak problem z dojazdem dzieci i młodzieży do szkół.

Nadal prowadzona jest nauka zdalna i taka sytuacja ma potrwać do końca roku szkolnego. Jednak zgodnie z rozporządzeniem rządu, od 25 maja uczniowie trzecich klas techników mogą odbywać praktyki, w klaa sach 1-3 szkoły podstawowej została uruchomiona opieka dla dzieci. Od tego dnia możliwe są również konsultacje dla tegorocznych maturzystów (a takie się odbywały) oraz uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. Od 1 czerwca taką możliwość mają też pozostali uczniowie. Co z tymi dziećmi? Zgodnie z przepisami, jeśli odległość miejsca zamieszkania ucznia od szkoły przekracza 4 kilometry (w przypadku uczniów klas 8), gmina ma obowiązek zapewnienia im nieodpłatnego transportu wraz z opieką. Co więc z uczniami klas ósmych, którzy nadal mogą korzystać z konsultacji, a 16 czerwca przystąpią do obowiązkowego egzaminu?
- Nie wiem, jak córka dojedzie do szkoły. 6 km w stroju galowym, ruchliwą drogą, rowerem? Czy mąż ma ciągle brać urlop, żeby ją dowozić i przywozić? - mówi Sylwia Chlebowska, mama Oli, która w tym roku kończy szkołę podstawową.

Uznaliśmy, że w czasach, kiedy nadal istnieje ryzyko zakażenia, trudności z wprowadzeniem większej ilości kursów mogą leżeć po stronie przewoźnika. Może kierowcy, w obawie o swoje zdrowie, odmówili świadczenia pracy. Wysłaliśmy więc zapytanie do spółki Kombus, która na naszym terenie obsługuje linie autobusowe (także szkolne).
Odpowiedziała nam prezes zarządu spółki, Beata Urbaniak. - Dysponujemy odpowiednią liczbą kierowców i taboru, dlatego też z naszego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, aby realizować zadania komunikacji miejskiej na terenie Gminy Środa Wlkp. według pierwotnego rozkładu jazdy- zapewnia Urbaniak. Dodała także, że na terenie Gminy Kórnik, miasta Poznania i innych gmin KPA Kombus bezpiecznie obsługuje wszystkie linie Jesteśmy jako operator komunikacji miejskiej w stałym kontakcie z Gminą Środa Wlkp., służymy radą i doświadczeniem w tym zakresie, ale wielkość pracy przewozowej jest nam zlecana przez Urząd - informuje.

Skoro brak jest przeciwwskazań do odtworzenia rozkładu jazdy autobusów ze stanu sprzed pandemii, a rząd jasno określił zasady bezpieczeństwa w czasie podróżowania środkami komunikacji publicznej, to możemy mieć tylko nadzieję, że rozkład jazdy wkrótce zostanie uaktualniony.
Nie jest tajemnicą, że mieszkańcy naszej gminy z dumą wypowiadali się o bezpłatnej komunikacji miejskiej, gdy powstawała. W lipcu 2015 roku informowały o tym fakcie ogólnopolskie media.
Przez ostatnich pięć lat średzianie tak bardzo się do niej przyzwyczaili, że teraz wszelkie ograniczenia w jej funkcjonowaniu działają na nich drażniąco.

- Gospodarka rusza, to może autobusy też niebawem ruszą – pisze Czytelniczka.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Długo trzeba było czekać
Kolegiata rośnie z dnia na dzień
Zostały wycięte drzewa. Dlaczego?
Mieszkańcy nie są zadowoleni z drogi
Średzianin z pandemicznym pamiętnikiem