Środa: Przygotowują się do nowego sezonu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kolejarze z Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana” przygotowują się do startu tegorocznego sezonu turystycznego. Pojawiła się już pierwsza wstępna data.

Plany zakładają wyruszenie pierwszego tegorocznego pociągu turystycznego w sobotę 4 lipca. Nie jest to jednak pewna data. - Na to czy kolejka będzie mogła wyjechać składa się kilka czynników, przede wszystkim względy finansowe. Jeżeli będziemy posiadać odpowiednie fundusze na obsługę naszych pociągów to wyjadą one na trasę. Nie ma możliwości prowadzenia ruchu kolejowego wyłącznie w ramach wolontariatu co wywiera na nas pewne koszy. Paliwo, węgiel, utrzymanie taboru wymaga już sporych nakładów – informuje Krzysztof Kubiak, rzecznik średzkiej Bany.

Istotną kwestią jest też zachowanie przepisów związanych z bezpieczeństwem sanitarnym. - Na ten moment możemy prowadzić kursowanie jednak z ograniczeniami. Obowiązuje nas rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ogranicza ilość osób przebywających w transporcie zbiorowym do liczby odpowiadającej połowie miejsc siedzących. W przypadku Średzkiej Kolei Powiatowej przy obowiązujących przepisach będzie to około 130 miejsc siedzących – dodaje Kubiak.

Jak dodaje rzecznik Bany, niektóre kolejki wąskotorowe w Polsce rozpoczęły już pracę. Do nas dobiera coraz więcej zapytań odnoście inauguracji sezonu. Jest to zatem jedna ze spraw, która zajmuje nas w ostatnim czasie, jednak musimy kierować się powyższymi czynnikami, zarówno finansowymi, jak i tymi z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego – wspomina.

W pierwszych dniach maja kolejarze wystąpili z wnioskiem do Zarządu Powiatu Średzkiego o wsparcie remontu taboru kolejowego. Na razie nie ma żadnych decyzji dotyczących przekazania dodatkowych pieniędzy. W tym roku w budżecie powiatu znajdują się pieniądze na modernizację infrastruktury kolejowej. Część tych prac będzie wykonywać Powiatowe Centrum Inwestycji. - W ramach zadania planowane jest dokonanie wymiany podkładów kolejowych na nowe drewniane na wyznaczonych odcinkach trasy Średzkiej Kolejki Wąskotorowej – czytamy w uchwale Zarządu Powiatu Średzkiego podjętej 19 lutego 2020 r.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja