Środa: Coraz więcej osób bezrobotnych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trwająca pandemia koronawirusa przekłada się na lokalny rynek pracy. Bezrobotnych nie przybywa w lawinowym tempie, ale jest ich więcej niż w poprzednich miesiącach.

Z informacji, które uzyskaliśmy z Powiatowego Urzędu Pracy wynikało, że na koniec kwietnia zarejestrowanych było łącznie 1681 osób bezrobotnych. To znaczny wzrost w porównaniu z końcem marca, kiedy to pracy nie miało 1601 osób. Można również powiedzieć, że odwróciła się tendencja z pierwszych miesięcy tego roku. Na koniec lutego w powiecie było 1606 bezrobotnych, natomiast w styczniu było ich 1614. Bezrobocie stopniowo spadało. Aż do wybuchu pandemii.

– Obserwowany jest wzrost liczby bezrobotnych. W grupie osób, które rejestrowały się w ostatnich tygodniach nie znajdują się wyłącznie osoby, które straciły pracę, ale także osoby niepracujące (lub zatrudnione “na czarno”), które w związku z epidemią pragnęły uzyskać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, nawet mimo tego, że nie jest ono wymagane w leczeniu pacjentów podejrzewanych o zakażenie koronawirusem – mówi Aneta Kłopot-Wartecka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Jak zauważa dyrektor PUP, największa fala rejestracji może dopiero nastąpić. – Osoby rejestrujące się w ostatnim miesiącu najczęściej przychodzą z branży przetwórstwa przemysłowego, handlu i budownictwa – dodaje Kłopot-Wartecka. Obecnie w PUP zgłoszone jest 170 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowego. Dodajmy, że pod koniec kwietnia było ich łącznie 59.

– Wiele ze zgłoszonych ofert pracy dotyczy pracy subsydiowanej (np. staże) lub zostało zgłoszone w celu wydania tzw. “Informacji starosty” i zatrudnienia cudzoziemców. Niewiele zaś jest ofert dotyczących pracy na podstawie umowy o pracę, na pełen etat. Uprawnione jest więc stwierdzenie, że pracodawcy w ostatnich tygodniach nie szukają nowych pracowników. Dla porównania, na koniec stycznia 2020 r. do PUP zgłoszonych było 105 wolnych stanowisk, na koniec lutego – 224, na koniec marca – 124 – kończy Kłopot-Wartecka.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek