Środa: Jak działa miejski monitoring?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Sprawa zniszczenia pomnika powstańców wielkopolskich wzbudziła spore kontrowersje wśród średzian. Sporo dyskusji wzbudził też brak reakcji straży miejskiej.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w sobotę 7 marca po godz. 15:00. Czterech mężczyzn spożywało alkohol w pobliżu liceum. Następnie sprawcy wyrwali element pomnika, a dokładnie 15-kilogramowy karabin. Wyrwany element wyrzucili w pobliskie zarośla. Sprawa wyszła na jaw w czwartek 19 marca po analizie monitoringu straży miejskiej. Okazało się, że to zdarzenie trwało blisko 20 minut i w tym czasie dyspozytor monitoringu niczego nie zauważył. Z wyjaśnień komendanta Dariusza Czubaja wynikało, że tego dnia mogło dojść do zakłóceń we właściwym funkcjonowaniu monitoringu. Jak dodał, obecnie trwają prace przy jego rozbudowie.

- Nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim takim zdarzeniom. Będą się one zdarzały. Wyczuliłem już operatorów na tego typu sytuacje. Tego zdarzenia nie zauważyli, ale wtedy faktycznie mogło to być na etapie wymiany rejestratorów. Rocznie operatorzy zauważają ponad 100 różnych zdarzeń w mieście. Ubolewam nad tym, że do tego doszło – mówi komendant straży miejskiej. Dodajmy, że w tym momencie średzki monitoring składa się z 60 kamer. - Dążymy do tego, żeby większość kamer było cyfrowych i w tej chwili jesteśmy blisko spełnienia tego celu. Te wszystkie kamery w centrum monitoringu obserwuje jeden operator. One są widoczne na monitorach w małych kwadracikach. Aby zobaczyć konkretny duży obraz, daną kamerę trzeba przybliżyć na cały ekran. Większość kamer jest stacjonarnych. W niewielkim stopniu są to kamery obrotowe, którymi operator może manewrować, przybliżać. One mają możliwość oglądu o 360 stopni, oczywiście zdalnego, za pośrednictwem joysticka – dodaje Dariusz Czubaj.

Obecnie trwa wymiana części miejskiego monitoringu. Na ten cel w miejskim budżetu zostało zaplanowano łącznie 100 tysięcy złotych. - Rozbudowaliśmy monitoring na ulicy Czerwonego Krzyża. Założyliśmy kamery, które są skierowane w stronę Kupca Średzkiego, ulicy Westerplatte i szpitala. Na słupie pojawiły się trzy nowe kamery. Wymieniliśmy też kamery na nowe na węźle przesiadkowym przy Inwalidów Wojennych i dodaliśmy nowe kamery przy poczcie na rogu ulic Dąbrowskiego i Lipowej. Wymienione są też kamery w parku Łazienki. Planujemy też wymiany kamer przy jeziorze. Ponadto cyfrowe kamery pojawią się też na rondzie przy łączącym ulice Poselską i Sportową – wspomina komendant. I jednocześnie ma nadzieję, że jak najwięcej bulwersujących zdarzeń na średzkich ulicach będzie wykrywanych.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek