Bank Pekao

Środa: Razem zebraliśmy ponad 30 tysięcy dla szpitala!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zrzutka na szpital średzki przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W kilka dni, wspólnie, osiągnęliśmy cel. Symboliczny czek od redakcji przekazaliśmy we wtorek rano zarządowi szpitala i ratownikom medycznym. O akcji i sytuacji związanej z koronawirusem z prezesem szpitala, Pawłem Dopierałą rozmawiał Tomasz Małecki.

Panie prezesie, wspólnie z redakcją „Głosu Powiatu Średzkiego” zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz szpitala. 30 tysięcy złotych osiągnęliśmy bardzo szybko.

- Tak i chciałbym serdecznie podziękować za wszystkie wpłaty, za dary, za dobre słowo i pomoc od wszystkich. Dziękuję redakcji za zorganizowanie zrzutki. Dziękuję strażakom z OSP za pomoc. Dziękujemy w imieniu zarządu za to, że zauważacie, że staramy się i jesteśmy dla was.

30 tysięcy złotych, które zebraliśmy na sprzęt przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych rzeczy do szpitala. Co będzie kupione? Czy macie z tym jakieś kłopoty?

- Tak, są kłopoty z dostępnością towaru i ceną. Ale trochę wyprzedziliśmy sytuację, zabukowaliśmy wcześniej sprzęt. W głównej mierze są to środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne, albo sprzęt do dezynfekcji i sterylizacji. Liczymy na to, że do końca tygodnia pierwsze partie się pojawią. Rozliczymy się na podstawie faktur. Po zakończeniu akcji przedstawimy mieszkańcom, na co te pieniądze zostały wydane. Absolutnie nie zamierzamy ich wydawać na żadne inne rzeczy niż te, które wskazaliśmy.

Czy ten towar będzie kupowany w Polsce czy sprowadzany z zagranicy?

- Część sprzętu pochodzi z zagranicy, ale z magazynów w Polsce. W poniedziałek w ostatni możliwy dzień musieliśmy to zamówić i się udało.

Jak wygląda sytuacja w średzkim szpitalu w związku z koronawirusem?

- Przypadków trafionych zero. I to nas cieszy. W szpitalu mamy dobre zabezpieczenie jeśli chodzi o triaż. Więc po kolei wyłapujemy każdego podejrzanego. Wysyłamy dziennie po kilku pacjentów z podejrzeniem i czekamy na wyniki. Można powiedzieć, że szpital jest bezpieczny. No i w powiecie również. Jak długo? Zobaczymy.

A co z normalnym funkcjonowaniem szpitala?

- Wstrzymaliśmy się praktycznie z wszystkimi zabiegami i operacjami. Dostaliśmy komunikat, że brakuje w całym kraju krwi. U nas w środę i piątek przed szpitalem organizujemy pobór krwi w specjalnym autobusie. Zachęcamy do oddania krwi. To jest tak zorganizowane, żeby osoby oddające krew były bezpieczne. Między innymi przez brak krwi robimy tylko operacje ratujące życie. Działa porodówka. Powtórzę, przez to, że triaż odbywa się na zewnątrz szpitala w środku jest bezpiecznie.

I na koniec przypomnijmy o podstawowych zasadach związanych z koronawirusem.

- W przypadku objawów zostajemy w domu i powiadamiamy sanepid. Absolutnie nie urządzamy wycieczek rodzinnych do szpitala, bo i takie przypadki niestety miały miejsce. Zachowujemy higienę rąk, staramy się nie spotykać z innymi ludźmi. W przypadku jakiejkolwiek infekcji zakrywać twarz obojętnie jaką maseczką, nie musi być maseczka chirurgiczna, nosogardziel. Tak, żeby innych nie zarażać.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Potencjalny morderca w areszcie
Sprzedaż alkoholu w ubiegłym roku
Tą tragedią żyło tysiące średzian. Czy dziś jej życie może stać się przykładem świętości?
Wielki Post, czyli czas nawrócenia się
Henriquez na dłużej w Polonii!