Środa: Cmentarz zostanie rozszerzony?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trwają prace nad projektem zagospodarowania przestrzennego terenów w rejonie ul. Plantaża. Funkcja jest jasna określona – ma tam zostać powiększony cmentarz.

Dyskusja nad planem odbyła się w Urzędzie Miejskim na początku roku, a dokładnie w czwartek 2 stycznia. Podczas spotkania z grupą mieszkańców zaprezentowano założenia planu. Jak wynika z jego zapisów, od granic cmentarz wyznaczona została granica strefy sanitarnej w odległości 50 metrów. W granicach tej strefy będzie obowiązywał zakaz lokalizacji zabudowań mieszkalnych i zakładów produkujących lub przechowujących artykuły żywności.

W granicach wspomnianego planu został też wyznaczony teren przeznaczony pod utworzenie parkingu, gdzie dopuszczalna będzie lokalizacja niektórych rodzajów budynków (np. handlowych czy administracyjnych). Od strony ul. Plantaża ma zostać utrzymana funkcja usługowa dla istniejących kwiaciarni i wprowadzona funkcja mieszkaniowa jednorodzinna, gdzie budynki mieszkalne będzie można lokalizować jedynie poza granicach strefy sanitarnej.

Wspomniana propozycja spowodowała sprzeciw wśród okolicznych mieszkańców. Wskazywali oni na to, że poszerzenie cmentarza w pobliżu istniejących już zabudowań przy ul. Plantaża nie jest najlepszym pomysłem. Jak się okazało, poszerzenie cmentarza nie jest docelowym rozwiązaniem i prowadzone są rozmowy w celu pozyskania gruntu o większej powierzchni oraz zlokalizowania nowego cmentarza w pobliżu ul. Harcerskiej. Co też istotne, decyzja o poszerzeniu cmentarza przy ul. Plantaża musi być też zaakceptowana przez inspektora sanitarnego. Ewentualna powierzchnia grzebalna będzie natomiast uzależniona od tworzonego projektu cmentarza.

Dodajmy, że temat poszerzenia cmentarza jest nieustannie aktualny ze względu na kończące się miejsca na pochówki. Pomysł na sporządzenie planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Plantaża z przeznaczeniem nowych terenów na nekropolię pojawił się w lutym 2018 r. Inicjatywę zapoczątkowano jeszcze w poprzedniej kadencji rady miejskiej.

Mieszkańcy protestują

W środę 8 stycznia do burmistrza Piotra Mielocha wpłynęło pismo od zaniepokojonej mieszkanki Środy. Poniżej prezentujemy jego fragmenty.

Zwracam się do Pana Burmistrza z prośbą o zrezygnowanie z realizacji projektu dot. zagospodarowania znacznej części gruntu rolnego pomiędzy istniejącym cmentarzem a ul. Plantaża i przeznaczeniem jej na cmentarz. Realizacja przedstawionego nam projektu spowoduje dalsze pogorszenie istniejących warunków życia i mieszkania przy ul. Plantaża, jak i obniżenie wartości nieruchomości. Przedstawiony nam projekt nie jest zgodny z warunkami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Komunalnej z 25.08.1959 r. Z rozporządzenia wynika, że „na cmentarz należy przeznaczyć tereny na krańcach miast, osiedli lub gromad – jest to forma nakazu”.

W związku z tym pytam, czy ul. Plantaża znajduje się na krańcach Środy? Według mnie ul. Plantaża to centrum miasta, bo jak określimy lokalizację ulic: Słonecznej, Szlafroka czy Lotniczej. Projekt jest spóźniony o 60 lat, ponieważ wówczas pomiędzy ul. Plantaża a Wrzesińską, cały teren stanowił własność prywatną i był wykorzystywany jako „ogrodnictwo”, a który został podzielony na działki budowlane – prawa strona ul. Plantaża, Kwiatowa, Różana i Wrzesińska.

Teren ten nie był uzbrojony, nie posiadał nawet sieci wodociągowej. Nas nikt nie informował, że w przyszłości może być przybliżony cmentarz w stronę ul. Plantaża. Dlaczego terenu ogrodnictwa nie wykupiono pod cmentarz, przecież już wtedy w Środzie przybywało mieszkańców, a my dziś nie mielibyśmy tego problemu. Przecież działki kupili ludzie ludzie, po to, żeby mieli gdzie mieszkać, ponieważ Urząd nie dysponował wolnymi mieszkaniami, a nie dlatego, że mieli za dużo pieniędzy.

Liczę na Pana zrozumienie, oczekuję odpowiedzi, żebym ewentualnie mogła podjąć dalsze działania i nie doszło do sytuacji, jaka miała miejsce przy ul. Piotra Wawrzyniaka.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Piłkarski skaut. Opłacalny interes czy wolontariat?
Do 2022 roku powstanie 15 turbin wiatrowych!
Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.
Długo trzeba było czekać