Środa: Zapłacimy więcej za śmieci!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

To jest nieuniknione. Średzianie od nowego roku będą musieli przyzwyczaić się do nowych stawek za odbiór odpadów.

Dotychczasowe stawki wzrosną o kilka złotych. Za odpady segregowane każdy mieszkaniec zapłaci miesięcznie 24 zł (zamiast dotychczasowych 17 zł). Jeżeli ktoś nie będzie wypełniał obowiązku segregacji, musi liczyć się z miesięczną opłatą 48 zł (zamiast dotychczasowych 22 zł). Decyzję w sprawie zmiany stawek podjęli radni na czwartkowej sesji.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały „w roku 2020 przy dotychczasowych stawkach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wpływy z opłat nie wystarczą na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu”. Przeprowadzona analiza aktualnych i prognozowanych kosztów wykazała konieczność ustalenia nowej stawki za wspomnianą opłatę.

Dodajmy, że koszty dotyczą m.in. odbierania i transportu odpadów, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów, obsługi administracyjnej tego systemu, edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami.
Nowe stawki mają obowiązywać od przyszłego roku. To właśnie wtedy mieszkańcy Środy zaczną prowadzić pełną segregację odpadów. Przypominamy o niej w poniższej ramce.

Pojemnik na odpady zmieszane: puste blistry po lekach, chusteczki nawilżające jednorazowe, guma do żucia, opakowania po maśle, papier do pieczenia, paragon fiskalny, ręcznik papierowe, skarpetki, rajstopy, zapełnione worki z odkurzacza, kalka przebitkowa, niedopałki papierosów, odzież zniszczona nie nadająca się do użytku, patyczki higieniczne, plastry, resztki jedzenia, szczoteczka do zębów, szmaty, taśma klejąca, kości, mięso, ryby

Worek niebieski (papier): gazety, ulotki i prospekty, papier szkolny i biurowy, kartki i książki, koperty, szary papier opakowaniowy, torba zakupowa papierowa, kartony

Worek żółty (tworzywa sztuczne i metale): długopisy, kartony po mleku i sokach, nakrętki od butelek i słoików, opakowania po chipsach, puszki po konserwach lub owocach, sztućce plastikowe i talerze z grilla, plastikowa torba na zakupy, opróżnione opakowania po chemii gospodarczej, folia aluminiowa, metalowe artykułu gospodarstwa domowe (odpady powinny być zgniecione)

Worek zielony (szkło kolorowe): butelki po piwie, kolorowe butelki po wysokoprocentowych alkoholach (bez zakrętek, nakrętki do żółtego worka)

Worek biały (szkło bezbarwne): umyte słoiki po musztardzie i dżemie, białe słoiki po przetworach, butelki po piwie w szkle białym, butelki po wódce, białe butelki po wysokoprocentowych alkoholach (bez nakrętek, nakrętki do żółtego worka)

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Mogło dojść do tragedii
Spędź sobotę z wąskotorówką
Cezary Litka ze srebrem
Walczył o życie dziecka. Bohater ze średzkiej Policji.
Policja udaremniła nietrzeźwym kierowcom dalszą jazdę