Wydrukuj tę stronę

Środa: Mniszka podbiła Melpomenę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W miniony weekend zorganizowano 16. Konkurs Teatrów Amatorskich Melpomena. Na deskach średzkiego Ośrodka Kultury wystąpiło 8 teatrów.

Zwycięzcą tegorocznej edycji został zespół Skansen Teatralny z Czerwonaka. Zaprezentowany przez grupę spektakl „Mniszka” zdobył nagrodę główną – Grand Prix konkursu, nagrodę finansową 1000 zł, nagrody aktorskie oraz nagrodę za reżyserię. Spektakl był pewnego rodzaju podróżą przez wypełnioną modlitwą i pracą codzienność klasztoru, podróżą po życiu emocjonalnym i duchowym cysterek, po ich powołaniu, oddaniu, ale też wątpliwościach. Atmosferę spektaklu tworzyły zapachy, obrazy i dźwięki.

Zdobywca drugiej nagrody, Teatr Mała Scena z Sulejówka za spektakl „Filiżanka” otrzymał nagrodę finansową 600 zł, występujące w nim Anna Sę- kal i Nikola Kłosowska otrzymały nagrody aktorskie a instruktorki teatru otrzymały nagrodę za scenariusz. Filiżanka to spektakl muzyczny na dwie aktorki dziecięce, poruszający temat życia dzieci podczas II Wojny Światowej. Jednak to nie sama wojna jest głównym tematem spektaklu, a rodząca się przyjaźń między dziećmi i wiara w ideały. Główni bohaterowie to Isrulik – chłopiec handlujący w gettcie papierosami, i Ida – dziewczynka z polskiego domu inteligentów, żyjąca w wykreowanej przez rodziców idyllistycznej wizji wojny.

Trzecie miejsce oraz 300 zł, otrzymał spektakl „Mała moja wojna” zespołu T.Lab z Dębicy. Komisja nagrodziła też Teatr Ekspozycja z Poznania na spektakl „Za daleko od brzegu”. Wyróżnienia trafiły w ręce Blanki Kęstowicz oraz Teatru Święty Spokój. Zespoły oceniała komisja w składzie: Ewa Obrębowska-Piasecka, Piotr Dobrowolski i Janusz Andrzejewski.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorów Teatru Nowego w Poznaniu. Organizatorem Melpomeny była Agencja Ka-boom! i Gmina Środa Wielkopolska. Dyrektorem konkursu była Katarzyna Kicińska-Pajchrowska, która na zakończenie poinformowała, że po 10 latach pełnienia funkcji rezygnuje z organizacji imprezy, co może oznaczać, że konkurs w tym kształcie odbył się w Środzie po raz ostatni.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.