W tym roku wyremontowano grobowiec Leporowskich (po prawej) W tym roku wyremontowano grobowiec Leporowskich (po prawej) Fot. Radosław Jagieła

Środa: Rekordowa kwesta na cmentarzu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Członkowie Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego tradycyjnie przez dwa dni kwestowali na średzkim cmentarzu. Po raz kolejny do puszek trafiła rekordowa kwota.

W tym roku kwesta na renowację starych nagrobków została zorganizowana podczas dwóch dni, w czwartek 31 października i piątek 1 listopada. Po całkowitym rozliczeniu okazało się, że do puszek wolontariuszy trafiło łącznie 10 400,93 zł. W ubiegłym roku było to 9 985,56 zł.

Do puszek trafiło najwięcej nominałów o wartości 2 zł (903). Mniej było złotówek (883), pięciozłotówek (496) i banknotów 10 złotowych (303 zł). Z wyższych nominałów średzianie wrzucały banknoty 20 złotowe (57), 50 złotowe (7) i 100 złotowe (3). Trafiały się też obce nominały, takie jaki 51 euro, 20 pensów, 15 kopiejek i 1 moneta nieznana.

Dochód z tegorocznej kwesty zostanie przeznaczony na renowację kolejnych nagrobków. W tym roku członkowie Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego podjęli się renowacji grobowca rodziny Leporowskiego, znajdującego się w głównej alei cmentarza. Całkowity koszt tych prac wyniósł 50 tys. zł. Do stowarzyszenia trafiła dotacja z Urzędu Miejskiego w wysokości 30 tys. zł. Brakująca kwota pochodziła ze zbiórek przeprowadzonych w poprzednich latach.

Dodajmy, że w poprzednich latach odrestaurowano grobowce rodzin: Laskowskich, Lehmanów, Zarembów, Trąmczyńskich, Henke, Czerniejewskich (w alei głównej), Kowalskiego, Zabłockich, Kapuścińskich, Bogulińskich, Braunków, Winidów (w sektorze II), Laskowskich, Radziejewskich, Węclewskich, Weychana, Kremerów (przy cmentarnym murze), a także rodziców i brata ks. Mieczysława Meissnera (w sektorze XII).

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Piłkarski skaut. Opłacalny interes czy wolontariat?
Do 2022 roku powstanie 15 turbin wiatrowych!
Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.
Długo trzeba było czekać