Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego powitał proboszcz, ks. dr Jaccek Stępczak Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego powitał proboszcz, ks. dr Jaccek Stępczak

Konsekracja kościoła pw. św. Józefa

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wielkie święto przeżyli 20 wrześniawierni z parafii pw. św. Józefa w Środzie. Tego dnia podczas wieczornej mszy św. ks.abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, dokonał uroczystej konsekracji kościoła.

Dostojnego gościa i wszystkich zebranych w świątyni powitał proboszcz parafii pw.św. Józefa, ks. dr Jacek Stępczak. W koncelebrze uczestniczyło 24 księży.

Po tym, jak arcybiskup namaścił świętym olejem cały ołtarz i ściany kościoła (w miejscach, gdzie zamontowano „zacheuszki”, czyli wysoko osadzone świeczniki), nastąpiło ich okadzenie, jak również okadzenie wiernych. Wszystkie te czynności symbolizowały, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga, a świątynia ma być wypełniona modlitwą ludzi, którzy tu przychodzą. Następnie przygotowano ołtarz do dalszych części nabożeństwa: oświetlone go oraz zapalonowszystkie inne świece. Płonąca świeca bowiem oznacza Jezusa Chrystusa – Światłość świata.

Uroczystość była bardzo podniosła, podczas której wierni brali czynny udział w oprawie muzycznej i liturgii. Także niesienie wystroju ołtarza czy przekazywanie światła (zapalonych świec i zacheuszek) oraz przygotowywanie darów na ołtarz odbywało się z udziałem zgromadzonego ludu, goszczących przedstawicieli władz miasta i powiatu oraz osób czynnie zaangażowanych w życie ewangeliczne.

Podczas konsekracji ofiarowanoarcybiskupowi „Złotą Księgę”, do której wpisali się ofiarodawcy kościoła pw. św. Józefa, a po mszy metropolita poznański serdecznie rozmawiał z parafianami i z uśmiechem błogosławił dzieci i młodzież.

Odtąd co roku 20 września będzie obchodzone święto na pamiątkę konsekracji kościoła, podczas którego paliły się będą „zacheuszki”.

Przypomnijmy, że konsekracji kościoła można dokonać zaraz po wybudowaniu, oddając go do użytku publicznego, albo po jakimś czasie, tak jak w przypadku parafii pw. św. Józefa, choć nabożeństwa odbywały się od 2000 r.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Już druga śmiertelna ofiara Covid-19 w powiecie
Koronawirus: Uzyskaj świadczenie za pobyt na kwarantannie
Koronawirus: Stan na dzień 24 października
Koronawirus: Więcej łóżek szpitalnych dla zakażonych
Alkohol przyczyną wielu kłopotów