Znamy już projekty do BO 2019!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W niedzielę ogłoszono wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2019, które pozytywnie przeszły weryfikację i są dopuszczone pod głosowanie. Jakie pomysły mają szansę na realizację?

Do IV już edycji Średzkiego Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 26 wniosków. Pozytywnie zaopiniowano 19, w tym 12 miejskich i 7 wiejskich.

Bez basenu i kolumbarium
7 projektów zostało odrzuconych, m.in. z powodu niezmieszczenia się w kwocie zapisanej w tegorocznym BO lub planowania inwestycji na terenach nienależących do gminy.
Tak stało się właśnie w przypadku projektu budowy otwartego basenu kanadyjskiego nad Jeziorem Średzkim, złożonego przez Różę Frąckowiak. Kosztorys wniosku opiewał na 400 tys. zł, a kwota przeznaczona w BO 2019 na pojedynczy projekt wynosi 50-100 tys. zł.
Odrzucono również pomysł budowy I etapu ciągu pieszo-rowerowego ze Słupi Wielkiej do Pętkowa zaproponowany przez Józefa Wiśniewskiego i Jana Mydlarza. Miejsce realizacji inwestycji przewidywane bowiem było na terenie powiatu średzkiego. Z tego samego powodu pomysł Juliana Kępy, tj. budowa kolumbarium na cmentarzu, także nie będzie poddany pod głosowanie. Cmentarz znajduje się bowiem na działce Skarbu Państwa oraz na terenie prywatnym.
Kolejnymi projektami, które nie przeszły weryfikacji, bo ich wykonanie planowano na terenach powiatu, są: budowa chodnika z Pławiec do Zdziechowic zaproponowana przez Bogusława Makowskiego i Sylwestra Stachowiaka oraz I etap budowy chodnika we wsi Starkówiec Piątkowski pomysłu Anny Kicińskiej.
Mieszkańcy nie będą mogli głosować też na wymianę parkietu w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Środzie przy ul. Lipowej 9 (wnioskodawca: Waldemar Grześkowiak). We wniosku naruszono postanowienie określające kwotę projektu na 50-100 tys. zł. Kosztorys wymiany parkietu uznano za niedoszacowany (100 tys. zł), bowiem według wstępnej wyceny Wydziału Inwestycji i Zamówień koszt tej inwestycji wyniósłby co najmniej 300 tys. zł.
Ostatnim projektem odrzuconym przez komisję BO jest Średzka Baza Żeglarstwa Sportowego zaproponowana przez Patryka Różańskiego. Stwierdzono, że złożony wniosek nie jest możliwy do zrealizowania, ponieważ miejsce proponowanej inwestycji przewidywane jest na terenie, który obecnie zajmowany jest przez wędkarzy.

Jak i kiedy głosujemy?
Już od czwartku 4 października do niedzieli 7 października w godzinach 7:00-18:00 w ratuszu będziemy mogli głosować na 12 projektów miejskich i 7 wiejskich. Każdy będzie miał do oddania 2 głosy, po jednym na projekt miejski i wiejski. Które z projektów spodobają się mieszkańcom najbardziej? Tego dowiemy się najpóźniej 14 października.
My postanowiliśmy już teraz przeprowadzić głosowanie SMS, które pokaże, na co średzianie będą chcieli zagłosować. Zaznaczamy jednocześnie, że wyniki naszej sondy dotyczą tylko projektów miejskich (ograniczenia techniczne) i są tylko wynikami poglądowymi, a żeby oddać wiążący głos trzeba udać się w dniach 4-7 października do Ratusza. Poniżej przedstawiamy listę wniosków z podziałem na miejskie i wiejskie, ich numery nadane przez BO 2019 oraz numery, pod którymi można zagłosować w naszej sondzie. 

Aby wziąć udział w głosowaniu, wyślij pod numer 71480 SMS o treści TYP.GPS.X w miejsce X wpisując symbol oznaczający wybraną opcję. Koszt wysłania SMS-a to 1,23 zł z VAT-em. Przykład: TYP.GPS.1 – gdy chcemy zagłosować na projekt nr 1 (Prozdrowotne minitężnie dla dzieci i dorosłych).
W każdej chwili możesz otrzymać aktualne wyniki głosowania wysyłając SMS o treści TYP.GPS WYNIKI na numer 71480.

Projekty miejskie:
M1. Prozdrowotne minitężnie dla dzieci i dorosłych narażonych na zanieczyszczenie powietrza (smog) na skwerze im. Powstańców Wielkopolskich w miejscu istniejącego żywopłotu przy Orliku – Piotr Mieloch, Paweł Wullert, koszt 100 tys. zł.
M2. Plac treningowy dla psów na terenie parku Łazienki przy wjeździe od ul. Plantaża – Arkadiusz Zalewski, Renata Szymkowiak, Jarosław Frach, koszt 100 tys. zł.
M3. Akademia gotowania w Szkole Podstawowa nr 3 w Środzie – Justyna Mitmańska-Prymas, koszt 99 955 zł.
M4. Stworzenie stałych toalet ToiToi w parkach na terenie miasta Środa - Henryk Graczyk, koszt 60 tys. zł.
M5. Bezpieczny Średzianin – cykl szkoleń zwiększających bezpieczeństwo w codziennym życiu prowadzone w szkołach, podczas imprez, wydarzeń – Marek Idaszek, Grzegorz Karpiński, Członkowie Średzkiego Towarzystwa Strzeleckiego im. Pierwszej Kompanii Średzkiej, koszt 99 968,74 zł.
M6. Zielona Środa – posadzenie nowych drzew na obszarze os. Jagiellońskiego – Krzysztof Ratajski, koszt 100 tys. zł.
M7. Rozbudowa i renowacja Gminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie – Barbara Wójciak, koszt 96 500 zł.
M8. Miasteczko Ruchu Drogowego na wybrukowanym terenie przy toaletach publicznych w parku Łazienki – Mikołaj Frąckowiak, Wojciech Szreter i Średzkie Youngtimery, koszt 100 tys. zł.
M9. 2 boiska do siatkówki plażowej przy kortach tenisowych – Małgorzata Jóźwiak, koszt 80 tys. zł.
M10. Bezpieczna Środa, czyli zakup sprzętu strażaków – ratowników z OSP Środa – Jarosław Krzeminski, koszt 100 tys. zł.
M11. „Nowe namioty są jak marzenie” – zakup sprzętu obozowego dla zuchów i harcerzy Hufca Środa – Monika Pawlicka-Mądry, koszt 57 847,02 zł.
M12. Bezpieczna nawierzchnia na średzkim placu zabaw przy ul. Plażowej – Natalia Posała, koszt 100 tys. zł.

Projekty wiejskie:
W1. Doposażenie boiska piłkarskiego w Topoli, poprzez wykonanie ogrodzenia, tzw. piłkochwytu oraz zakup kosiarki do trawy – traktorka – Tadeusz Celka, koszt 20 tys. zł.
W2. Miejsce wypoczynku i relaksu obok placu zabaw w Tadeuszewie – Adam Jurek, koszt 20 tys. zł.
W3. Bądź bezpieczny – doposażenie OSP Koszuty, Mączniki i Brodowo – Arkadiusz Mroczyk, koszt 49 370 zł.
W4. I etap budowy chodnika we wsi Babin – Daria Wlaszczyk, koszt 30 tys. zł.
W5. Rozbudowa i modernizacja istniejącego placu fitness w Jarosławcu – Bogusław Makowski, koszt 50 tys. zł.
W6. Wyposażenie boiska sportowego Sołectwa Szlachcin – Marek Sikorski, koszt 50 tys. zł.
W7. Wykonanie projektu oraz I etapu budowy ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Brodowo ze Środą – Janusz Stachowiak, koszt 50 tys. zł.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 19 października
Szpital jednoimienny w Środzie?
Zmarł ks. Marian Derkaczewski
Hokej na trawie: Mistrzostwo Polski w 1976 roku
Koronawirus: Najwyższy dobowy przyrost zakażeń w powiecie