Do kolejnego egzaminu z j. polskiego w miniona sobotę przystąpiło 25 repatriantów. Do kolejnego egzaminu z j. polskiego w miniona sobotę przystąpiło 25 repatriantów.

Repatrianci jak średzianie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Już 1 września odbył się pierwszy egzamin z języka polskiego dla repatriantów mieszkających w Środzie. Udział wzięły w nim 62 osoby. W minioną sobotę 15 września odbył się kolejny sprawdzian. Jak w nowej rzeczywistości odnajdują się repatrianci?

Potrzebna nauka
Egzaminy odbywają się w Euronauce przy ul. Harcerskiej, a przygotowania w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Rodak" oraz Euronauce.
- Z perspektywy tylko trzech miesięcy nauki, jestem pod wrażeniem wysokiego poziomu języka polskiego naszych podopiecznych. Jesteśmy w stanie porozmawiać z większością osób, na każdy temat. Dowodem na to jest fakt, iż wiele spraw urzędowych, dotyczących nabycia mieszkania czy pracy, repatrianci załatwiają sami – informuje Anna Rogacka, asystent Zarządu Środy XXI oraz kierownik ds. administracyjnych w „Rodaku”, w którym aktualnie przebywa 111 repatriantów.

Zapewnić dobre warunki
Jak powiedziała Anna Rogacka, każda z tych osób nosi w sobie smutną historię. Decyzja o powrocie do Polski to chęć powrotu do korzeni, nadzieja na lepsze życie. Przekraczając kolejne granice, zostawili za sobą cały swój dobytek, rodziny, przyjaciół. Lęki z przeszłości zostaną w ich pamięci na długo, stąd właśnie priorytetem w pomocy udzielanej rodakom jest danie im poczucia bezpieczeństwa. Dlatego bardzo ważne było natychmiastowe zameldowanie ich w ośrodku, objęcie darmową opieką lekarza rodzinnego, objęcie osób starszych ubezpieczeniem emerytalnym, czy rentowym. Dzieciom natomiast zapewniono miejsca w niepublicznych żłobkach i przedszkolach, a osobom w wieku produkcyjnym dano możliwość rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy i pomaga się w zdobyciu odpowiedniego zajęcia.

By znaleźć pracę
Jak informuje Anna Rogacka poszukiwania pracy przebiegają w sposób zróżnicowany. Propozycje pracy dla repatriantów spływają ze średzkich jednostek samorządowych. Są osoby zatrudnione w przedszkolu i żłobku, możemy także spotkać ich pracujących w ochronie w marketach czy w firmach budowlanych. Również w „Rodaku” znaleziono rozwiązanie problemu zatrudnienia repatriantów. Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego jest w trakcie realizacji umów na stanowiska, np.: woźnego, ochroniarza, pomocy obsługi, czy sprzątaczki.
Ponadto starostwo powiatowe przekazało również listę średzkich pracodawców, którzy wyrazili wolę przyjęcia do pracy repatriantów. W znalezieniu pracy mają też pomóc kursy kwalifikacyjne, między innymi: dla sprzedawcy z obsługą kasy, wizażysty i stylistów, pracowników księgowości, opiekuna osoby zależnej i spawacza. Repatrianci objęci są przeznaczonymi dla nich formami aktywizacji zawodowej. Udogodnienia te dotyczą m.in. zwrotu części kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych, albo zwrotu części kosztów utworzenia stanowiska pracy oraz zwrotu części kosztów wynagrodzeń dla pracodawcy, który zdecyduje się zatrudnić repatrianta na więcej niż 24 miesiące.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Już druga śmiertelna ofiara Covid-19 w powiecie
Koronawirus: Uzyskaj świadczenie za pobyt na kwarantannie
Koronawirus: Stan na dzień 24 października
Koronawirus: Więcej łóżek szpitalnych dla zakażonych
Alkohol przyczyną wielu kłopotów