Zanieczyszczenie jeziora widoczne jest nawet gołym okiem. Zanieczyszczenie jeziora widoczne jest nawet gołym okiem.

Co z tym jeziorem?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Po ponownym zamknięciu średzkiego jeziora wybuchła fala komentarzy wśród mieszkańców. Średzianie narzekają na stan wody w zbiorniku i domagają się jego oczyszczenia. Czy jest to możliwe?

Pierwsze informacje odnośnie możliwości pojawienia się sinic w średzkim jeziorze pojawiły się pod koniec lipca. Wtedy też po raz pierwszy w tym roku pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zdecydowali o zamknięciu kąpieliska. Tydzień później okazało się, że dzięki chwilowemu ochłodzeniu i opadom deszczu stan wody się poprawił i z powrotem pozwolono na kąpiele.

Znów zamknięte
W niedzielę 19 sierpnia pracownicy sanepidu otrzymali anonimowe zgłoszenie odnośnie ponownego złego stanu wody w jeziorze. Natychmiast zareagowali i przybyli nad zalew. Pomimo że wyniki sprzed niespełna dwóch tygodni pozwalały na otwarcie kąpieliska, ciągłe upały spowodowały ponowny zakwit sinic. W związku z tym ogłoszono zakaz wchodzenia do wody.
Średzianie licznie komentowali tę informację na naszym profilu na Facebooku. Jedni żartobliwie porównywali wodę w jeziorze do brokułowej zupy-kremu, a inni zapewniali, że nigdy nie weszliby do jeziora, ani nie pozwoliliby kąpać się tam swoim dzieciom.
Także Koło nr 130 Środa PZW odradzało łowienia ryb w zbiorniku, a w szczególności zabierania ich ze sobą. Członkowie związku ostrzegali, że wszelki kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Sanepid nie zmienia zdania
Faktycznie, woda średzkiego kąpieliska nie zachęca do korzystania z niego. Wykonane badania mikrobiologiczne w kierunku Escherichia coli (pałeczek okrężnicy) i enterokoków okazały się nadal w normie. Jednak na podstawie wizualnych oględzin sanepid podtrzymał decyzję o zakazie kąpieli.
– Sinice pojawiają się w zbiornikach, w których woda jest brudna, a wysoka temperatura i brak wiatru temu sprzyjają. Jest wiele czynników wpływających na zanieczyszczenie jeziora: spływ nawozów z pobliskich pól, zanieczyszczenia chemiczne, zamulone dno czy zarośnięty dopływ Moskawy – tłumaczy Elżbieta Szaroleta z PSSE.

Co można zrobić?
Wśród średzian pojawiło się zdanie, że oczyszczenie jeziora jest konieczne. Mieszkańcy sugerowali też, że infrastruktura wokół kąpieliska, w którą tak zainwestowała gmina, jest bezużyteczna, jeśli nie można korzystać z kąpieli. Czy istnieje możliwość, by to zmienić?
– Ten rok był krytyczny dla wody w jeziorze pod względem temperatury i braków ruchu powietrza, jednak istnieją choćby doraźne sposoby, by oczyścić wodę w średzkim zbiorniku, np. mechaniczne oczyszczanie, napowietrzanie – mówi Elżbieta Szaroleta.
Pojawiły się też propozycje mieszkańców, aby oczyścić jezioro w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Czy tak się stanie? To zależy od tego, czy znajdzie się chętna osoba, która najpierw stworzy taki wniosek do BO, a później go złoży.
Władze miasta i powiatu już podejmują działania w kierunku polepszenia jakości wody w średzkim jeziorze. W ubiegły piątek starosta Marcin Bednarz spotkał się z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja