Reprezentacja LO podczas Turnieju Debat Oksfordzkich. Reprezentacja LO podczas Turnieju Debat Oksfordzkich. fot. LO Środa

Na Turnieju Debat Oksfordzkich

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 8-9 czerwca reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich rywalizowała w Warszawie podczas Turnieju Debat Oksfordzkich o tematyce społeczno-prawnej. Średzianie uplasowali się tuż za podium.

Rywalizacja odbywała się w gmachu Naczelnego Sądu Administracyjnego. Średzkie LO reprezentował czteroosobowy zespół w składzie: Daniela Bukowska (1B), Wiktoria Pachura (1B), Natalia Sot (2A) i Jakub Felman (1C). Do głównych zagadnień prawnych, z jakimi zmierzyli się uczestnicy debat, należały tematy: „Wyjaśnianie przez sąd procedur stronie, która nie ma profesjonalnej pomocy prawnej, narusza zasadę równości stron”, „Tylko więzienie jest karą, która skutecznie odstrasza większość ludzi od popełnienia przestępstwa” i „Wszystkie jawne rozprawy powinny być transmitowane na żywo w Internecie”.

Tego typu tezy wymagały od uczniów nie tylko sprawności erystycznej i retorycznej, ale również dużej wiedzy z dziedziny prawa, które nie jest z reguły nauczane w szkołach średnich. Pomimo tego średzianom udało się awansować do półfinału, w którym po zaciętym boju dwoma punktami ulegli rówieśnikom ze Szczecina. Pozostała im więc debata o 3. miejsce, którą jurorowała m.in. sędzia Anna Maria Wesołowska. Niestety, reprezentacji LO nie udało się przekonać jury do tezy, że „Udział publiczności w wieku 15-18 lat w rozprawach sądowych nie powinien być dozwolony nawet za zgodą sądu”, w efekcie czego zakończyła zawody na 4. miejscu, co i tak jest sporym sukcesem.

Szymon

Dziennikarz z wykształcenia i z zawodu. W GPŚ odpowiada przede wszystkim za sport, ale udziela się także w innych działach. W polu jego zainteresowań znajdują się również muzyka, literatura i historia. 

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – s.hamela@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.