Wydrukuj tę stronę
ZSR została zakwalifikowana do programu MON. ZSR została zakwalifikowana do programu MON.

Klasy wojskowe objęte programem MON

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jako jedne z trzech w Wielkopolsce, klasy wojskowe w Zespole Szkół Rolniczych zakwalifikowane zostały do pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej, polegającego na wspieraniu szkół prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.

Lista szkół zakwalifikowanych do programu została ogłoszona przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka pod koniec kwietnia. Wśród 40 szkół z całej Polski, znalazł się również Zespół Szkół Rolniczych. To tym większy sukces, że tylko w naszym województwie działa blisko 50 szkół prowadzących klasy wojskowe, tymczasem do pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej zakwalifikowano spośród nich tylko 3 – z Poznania, Grodziska Wlkp. i właśnie średzką „Rolibudę”.
Oprócz prestiżu związanego z elitarnością szkół objętych programem, certyfikacja MON niesie za sobą wiele korzyści. Uczniowie, którzy pozytywnie zakończą program Certyfikowanych Klas Wojskowych otrzymają m.in. preferencyjne warunki podczas przyjęcia na studia do uczelni mundurowych, pierwszeństwo podczas przyjmowania do Wojsk Obrony Terytorialnej i Zawodowej Służby Wojskowej, skrócony okres wojskowej służby przygotowawczej oraz stałe konsultacje prowadzone przez WKU, ułatwiające związanie swojej przyszłości z wojskiem. Ponadto MON dofinansuje zakup sprzętu potrzebnego do szkolenia młodych ludzi, a w ramach realizacji certyfikacji wojsko prowadzić będzie zajęcia m.in. na terenie Centrów Szkolenia, jednostek wojskowych, poligonów, strzelnic i szkół.
Przy wyborze szkół do pilotażowej edycji programu ministerstwo przede wszystkim analizowało ich działalność, badając również losy ich absolwentów. Fakt, że średzka placówka znalazła się na liście zakwalifikowanych, to w dużej mierze zasługa Marka Idaszka, pomysłodawcy i opiekuna klas wojskowych od początku ich istnienia w „Rolibudzie”, tj. dziesięciu lat. Wydaje się, że lepszego uczczenia jubileuszu średzcy wojskowi nie mogli sobie wymarzyć.

Szymon

Dziennikarz z wykształcenia i z zawodu. W GPŚ odpowiada przede wszystkim za sport, ale udziela się także w innych działach. W polu jego zainteresowań znajdują się również muzyka, literatura i historia. 

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – s.hamela@glospowiatusredzkiego.pl