Na Łotwie delegacja z "Keglika" odwiedziła m.in. miejscowości Rezekne i Aglona. Na Łotwie delegacja z "Keglika" odwiedziła m.in. miejscowości Rezekne i Aglona.

O języku migowym - tym razem na Łotwie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na przełomie lutego i marca delegacja nauczycieli „Keglika” przebywała w miejscowości Rezekne na Łotwie w ramach spotkania projektu Eramus+ „My sign club, my sign application”.

Celem projektu jest nauczanie języka migowego i stworzenie aplikacji na telefony komórkowe, dzięki której będzie można samodzielnie uczyć się tego języka i komunikować z osobami niesłyszącymi.

W czasie wyjazdu pięcioro przedstawicieli szkoły wraz z partnerami z Łotwy i Turcji ćwiczyło międzynarodowy alfabet migowy oraz podstawowe gesty służące codziennej komunikacji. Średzka grupa nauczycieli miała okazję przekonać się, jak łatwo nauczyć się podstaw języka migowego - po pięciu dniach praktyki witali się i żegnali bez wypowiadania słów.

Ponadto nauczyciele spotkali się z przedstawicielami lokalnego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących, którzy bardzo optymistycznie podeszli do pomysłu propagowania wiedzy o języku migowym.

Celem spotkań projektowych jest przede wszystkim podsumowanie dotychczasowej pracy, a także zapoznanie z kulturą kraju goszczącego. Miasto Rezekne i jego okolice kilkaset lat temu należały do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dlatego do dziś mieszka tam wielu Polaków. W samej Rzeżycy, bo tam brzmi polska nazwa miasta, działa największa polskojęzyczna szkoła na Łotwie. Po pracy projektowej nauczyciel zwiedzili najważniejsze zabytki regionu Latgalii, czyli bazylikę w Aglonie (odpowiednik Częstochowy), muzeum etnograficzne i muzeum chleba w Ludzy.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.