Katarzyna Jastrząb, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich przy WWSSE. Katarzyna Jastrząb, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich przy WWSSE.

Pozwalamy uczniom odkrywać ich zdolności [WYWIAD]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W wojewódzkim rankingu najlepszych liceów i techników magazynu „Perspektywy” Zespół Szkół Akademickich przy WWSSE zajął wysokie 9. miejsce. - Współpraca starszych i młodszych jest bardzo charakterystyczna dla naszej szkoły, tworzą ją ludzie z pasją. To w znaczny sposób przekłada się na wyniki nauczania – mówi nam dyrektor placówki Katarzyna Jastrząb z którą rozmawiał Szymon Hamela.

W zeszłym roku ZSA nie znalazło się w rankingu liceów i techników magazynu „Perspektywy”. W bieżącym w Wielkopolsce zajął wysokie 9. miejsce. Spodziewali się Państwo tak fantastycznego wyniku na tle innych placówek?

Katarzyna Jastrząb: W latach poprzednich nasza szkoła, czyli Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nie mogło znaleźć się w rankingu, ponieważ po raz pierwszy do matury uczniowie przystępowali w maju ub.r. Wynik rankingu był dla nas wielkim zaskoczeniem, nie spodziewaliśmy się tak wysokich notowań, choć zdawaliśmy sobie sprawę, że uczniowie maturę napisali bardzo dobrze i byli doskonale do niej przygotowani. Był to owoc trzyletniej współpracy uczniów i nauczycieli.

Duży wpływ na wysoką pozycję miały świetne wyniki matur aktualnych absolwentów ZSA: zdali je wszyscy podchodzący do egzaminu, a średni wynik z przedmiotów podstawowych był o około 40 procent wyższy od średniej krajowej. Co stanowi za klucz do tak efektywnego nauczania w Państwa liceum?

KJ: Na każdym poziomie nauczania badamy przyrost wiedzy, bo nie wszyscy, którzy trafiają do naszej szkoły, mają bardzo dobre wyniki w nauce, ale - jak widać - praca się opłaca i osiągnięte na końcu wyniki dają dużo satysfakcji. Nasza szkoła jest placówką nowoczesną, troszczymy się w niej nie tylko o rozwój - przywiązujemy również dużą wagę do klimatu w niej panującego. Starannie dobrany, życzliwy i kompetentny zespół nauczycieli czuwa nad uczniami naszej szkoły. Wychodzimy z założenia, że nauka w stresie jest nieefektywna. Motywacja i przełamywanie barier stanowi klucz do sukcesu. Uczniowie, którzy właściwie pojmują sens nauki i ideę procesu uczenia się, dobrze wiedzą, że sam podręcznik to za mało. Pozwalamy naszej młodzieży odkrywać swoje zdolności i pozwalamy na rozwinięcie skrzydeł. Współpraca starszych i młodszych jest bardzo charakterystyczna dla naszej szkoły, tworzą ją ludzie z pasją. Mamy tutaj bardzo dobre warunki nauki dla uczniów oraz pracy dla nauczycieli, co w znaczny sposób przekłada się na wyniki nauczania.

Czy uważają Państwo, że wyżej wymienione statystyki da się jeszcze poprawić? Czy przede wszystkim gronu pedagogicznemu ZSA zależeć będzie, aby aktualne notowania w rankingach i imponujące statystyki utrzymać?

KJ: Zawsze jest nadzieja na lepsze wyniki i mamy zamiar nad tym pracować. Mamy ambitne grono pedagogiczne i ambitną młodzież, dlatego będziemy dążyć do tego aby notowania w rankingu utrzymać, a nawet podnieść pozycje na jeszcze lepszą.

Szymon

Dziennikarz z wykształcenia i z zawodu. W GPŚ odpowiada przede wszystkim za sport, ale udziela się także w innych działach. W polu jego zainteresowań znajdują się również muzyka, literatura i historia. 

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – s.hamela@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Natom