×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Wydrukuj tę stronę
Oświata: Co dalej ze strajkiem nauczycieli? Fot. archiwum

Oświata: Co dalej ze strajkiem nauczycieli?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

15 października miał rozpoczął się strajk włoski nauczycieli, który ma polegać na wykonywaniu tylko zadań wynikających z przepisów prawa oświatowego. A jak sytuacja wygląda w średzkich szkołach?

8 kwietnia rozpoczął się strajk nauczycieli, który trwał trzy tygodnie. Związki zawodowe nauczycieli domagały się podwyżek w kwocie 1 tys. zł dla każdego pracownika oświaty. Po niespełnieniu postulatów przez rząd protestujący obniżyli żądania do 30 proc. podwyżki rozłożonej w dwóch ratach. Rząd PiS zaproponował jedynie podwyżkę 9,6 proc. od września. Propozycję tą przyjęła tylko centrala NSZZ Solidarność.

Pomimo wrześniowych podwyżek ZNP zapowiedział rozpoczęcie protestu włoskiego, który ma polegać nie prowadzeniu zajęć dodatkowych czy kół zainteresowań. W kilku polskich miastach na początku planowane są uliczne demonstracje nauczycieli.

W średzkich szkołach póki co nauczyciele pracują normalnie.
– Na razie nie dostałam żadnej informacji od związków zawodowych i nauczycieli. Nie mam informacji o planowanym strajku w naszej szkole – mówi Katarzyna Światowy, dyrektor średzkiego ogólniaka.
Podobnie jest w SP2 z Oddziałami Integracyjnymi.
– Myślę, że większość nauczycieli nie przystąpi do strajku, ale oczywiście pedagodzy mają otwartą przestrzeń, mają prawo walczyć o swoje – wskazuje dyrektor Jadwiga Wieland.