„Nie krzywdź – pomagaj”. Uczniowie rolibudy protestowali w obronie zwierząt [ZDJĘCIA] Fot. Janusz Ludwiczak

„Nie krzywdź – pomagaj”. Uczniowie rolibudy protestowali w obronie zwierząt [ZDJĘCIA]

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Z okazji przypadającego w piątek Światowego Dnia Zwierząt uczniowie nowoutworzonego Technikum Weterynarii z Zespołu Szkół Rolniczych przebrani w strojach zwierząt przemaszerowali ulicami Środy. Uczniowie chcieli zwrócić uwagę na problem bezdomnych psów i kotów. Młodzież z rolibudy przekazała kilkadziesiąt kilogramów karmy dla pupili ze średzkiego schroniska. Stworzenie programu sterylizacji bezdomnych zwierząt zapowiedział starosta średzki.

W ten sposób uczniowie pierwszej klasy uruchomionego we wrześniu Technikum Weterynarii w rolibudzie chcieli przypomnieć o przypadającym w piątek Światowym Dniu Zwierząt, a także uświadomić ludzi o prawach nie tylko czworonogów.

- Z okazji Światowego Dnia Zwierząt zorganizowaliśmy happening na ulicach miasta. Młodzież przygotowała transparenty z hasłami: „Nie krzywdź”, „Sterylizuj”, „Przygarnij – adoptuj”. Chcieliśmy uświadomić ludzi o prawach zwierząt, o czym niektórzy zapominają. Zorganizowaliśmy również zbiórkę karmy, którą zanieśliśmy do średzkiego schroniska – pomówi Paula Koczorowska, nauczyciel Technikum Weterynarii w  średzkiej rolibudzie i prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział Środa Wielkopolska.

Uczniowie zorganizowali również zbiórkę karmy dla psów i kotów, którą przekazali dla średzkiego schroniska przy ul. Zakładowej. Za podjęte działania podziękowały młodzieży władze samorządowe.

– Problem bezdomności zwierząt związany jest również z niekontrolowanym ich rozmnażaniem. Dlatego ważne jest, by były one sterylizowane, a nie usypiane. Wraz z burmistrzem Środy będziemy myśleć nad programem sterylizacji zwierząt – powiedział starosta średzki Ernest Iwańczuk.
Jak dodał: – Udało nam się znaleźć środki na uruchomienie klasy weterynaryjnej, której uczniowie będą również współpracować ze schroniskiem.

– Dobrze, że Zespół Szkół Rolniczych zrobił taki happening, co pokazuje, że zwierzaki nie koniecznie trzeba usypiać – zaznaczył Piotr Mieloch, burmistrz Środy.

W tym roku gmina wyposażyła schronisko w kontener, który służy jako kociarnia.

– Zadanie to zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego, czyli również z funduszy gminy. Pojawiły się również lampy i wybieg dla psów. Zwierząt jest coraz więcej. Obecnie schronisko jest wypełnione w ok. 80% - dodaje burmistrz Piotr Mieloch.

Utrzymanie schroniska kosztuje gminę Środa Wielkopolska ok. 300 tysięcy złotych rocznie.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.