Uczniowie „Rolibudy” spotkali się z żołnierzami 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej Uczniowie „Rolibudy” spotkali się z żołnierzami 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej Fot. Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp.

Środa: Manewry uczniów "Rolibudy" z amerykańskimi żołnierzami

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ubiegłym tygodniu Zespół Szkół Rolniczych odwiedziła grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Co więcej uczniowie klas rolniczych wzięli udział w poszukiwaniu zaginionej kobiety oraz wzięli udział w szkoleniu z żołnierzami reprezentującymi wojska amerykańskie.

– Goście w mundurach mieli okazję porozmawiać o warunkach służby z młodzieżą. A sama młodzież ma wiedzę, czego chce i plan na przyszłość w mundurze. Dodam, że grupa z naszej szkoły wraz z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej brała udział w poszukiwaniach zaginionej kobiety w okolicach Konina oraz w szkoleniu z żołnierzami reprezentującymi wojska amerykańskie – mówi Marek Idaszek z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie.

Część uczniów „rolibudy” pod koniec września zawitała w jednostce Wojsk Obrony Terytorialnej w Lesznie.

– Przyszli „Terytorialsi” musieli już na wstępie zmierzyć się z pierwszym wyzwaniem - zdać test ze sprawności fizycznej. Kolejnym krokiem było przydzielenie broni. Od tego momentu, kandydaci nie rozstaną się z nią aż do ukończenia szesnastodniowego szkolenia podstawowego – wyjaśnia ppor. Anna Jasińska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Dni będą bardzo wymagające i opierać się będą na nauce posługiwania się bronią, taktyce, topografii czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla
taktyczna”, czyli sprawdzian wyszkolenia każdego „Terytorialsa”. Trening wojskowy, który właśnie się rozpoczyna, to dopiero wstęp do szkolenia zasadniczego, które trwa trzy lata. Dopiero wtedy żołnierz WOT uznawany jest za „combat ready” (gotowy do walki). 16 dni szkolenia podstawowego z pewnością na długo pozostaną w pamięci kandydatów. To bardzo intensywny rodzaj szkolenia. Trwa 12 godzin na dobę. O nudzie nie ma tu mowy. Każdy dzień „szesnastki” wypełniony jest po brzegi. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą „pętlę taktyczną”, wieńczącą szkolenie podstawowe, złożą uroczystą przysięgę, która odbędzie się 12 października – dodaje ppor. Anna Jasińska.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.