Środa Wielkopolska była jednym ze 2825 miast na świecie, w którym zorganizowano Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Środa Wielkopolska była jednym ze 2825 miast na świecie, w którym zorganizowano Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Fot. Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie

Środa: Uczniowie protestowali w obronie klimatu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz maluchy z przedszkoli "Krasnal Hałabała" i "Kasztanowy Ogród" wzięli udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Środa Wielkopolska była jednym z 71 polskich miast, w którym młodzież demonstrowała w obronie klimatu. Podobne manifestacje odbyły się w 139 krajach. 20 września, w samo południe młodzi średzianie przynieśli ze sobą transparenty: „Jesteśmy zagrożonym gatunkiem”, „Drugiej ziemi nie ma” czy „Nie wycinajmy lasów”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na drastycznie zmieniający się klimat.

– Nasz udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym wynika z faktu, że szeroko promujemy postawy proekologiczne. Dotyczy to nie tylko uczniów, ale i środowiska lokalnego – podkreśla Barbara Zimowska-Ciupka, nauczycielka biologii w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie i koordynatorka „Młodzieżowego Strajku Klimatycznego”.
I jak dodaje: – "Strajk" to mocne słowo - w wyraźny sposób oddający to, co dzięki naszemu zaangażowaniu chcieliśmy wyrazić, czyli przeciwstawienie się degradacji środowiska naturalnego. Wystarczy tutaj wspomnieć płonące płuca Ziemi, czyli gigantyczny pożar lasów w Amazonii. Dziś jesteśmy również świadkami rekordowych temperatur oraz wysychania zbiorników wodnych. Wydarzeniom dramatycznym dla naszego środowiska, a więc również naszego zdrowia, towarzyszy bierność władz.

Podobne akcje odbyły się w aż 2825 miastach na całym świecie. 20 września wybrano nieprzypadkowo. Właśnie tego dnia w Nowym Jorku rozpoczął się szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Młodzież zmobilizowała się w obronie klimatu po słowach 16-letniej Grety Thunberg, która podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach wezwała młode pokolenia do walki o swoją przyszłość.

 

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.