Tym razem uczniowie średzkiej SP2 uczestniczyli w polsko-czesko-niemieckiej wymianie młodzieży, która odbyła się w Hennigsdorfie Tym razem uczniowie średzkiej SP2 uczestniczyli w polsko-czesko-niemieckiej wymianie młodzieży, która odbyła się w Hennigsdorfie Fot. Anna Wnuk

Oświata: Uczniowie „dwójki” wzięli udział w wymianie młodzieży z Niemiec i Czech

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie wzięli udział w wymianie młodzieży z Niemiec i Czech. Celem programu jest wymiana doświadczeń, poznanie różnych kultur oraz nauka języka obcego.

Od 17 do 20 września uczniowie „dwójki” uczestniczyli w wymianie młodzieży z Niemiec i Czech, które odbyło się w Hennigsdorfie.

– Uczestnicy wymiany zostali powitani w ratuszu przez burmistrza miasta Thomasa Günthera. Gospodarze zadbali o to, żeby każdy poznał wiele ciekawych miejsc w Hennigsdorfie, m.in. poprzez zorganizowaną grę miejską. Uczniowie zobaczyli również najważniejsze miejsca w Berlinie: Reichstag, Bramę Brandenburską, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Jeden dzień spędzili w Poczdamie, gdzie spacerowali po parku Sanssouci oraz po urokliwych uliczkach tego pięknego miasta. Wielu wrażeń dostarczył wszystkim Park Filmowy Babelsberg – wyjaśnia Anna Wnuk, koordynatorka wymiany młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Środzie.

– Przez 4 dni młodzież pracowała w grupach, co sprzyjało integracji, nauce języka oraz poznaniu kultury. Wszystkim bardzo podobała się zabawa w kręgielni oraz spotkanie w nowoczesnej szkole naszych partnerów. Trudno było się rozstać, były łzy i uściski – dodaje Anna Wnuk.

W maju zaplanowano kolejne spotkanie. Partnerzy z Kralup w Czechach zaprosili do siebie młodzież ze Środy i z Hennigsdorfu. Projekt wymiany młodzieży koordynują: Anna Wnuk i Agnieszka Wysocka, którym udało się pozyskać wsparcie finansowe z Urzędu Miejskiego w Środzie Wlkp. oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży – organizacji międzynarodowej wspierającej takie projekty.

 

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.