Licealiści spędzili cztery dni w Wiedniu. Licealiści spędzili cztery dni w Wiedniu. Zespół Szkół Akademickich

Licealiści u cesarzowej Sisi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach od 22 do 25 kwietnia odbyła się wycieczka do Wiednia, w której udział wzięli licealiści Zespołu Szkół Akademickich.

Uczniowie rozpoczęli wizytę w Wiedniu na Praterze – najstarszym wesołym miasteczku w Europie. W Wiener Prater mieli czas na zabawę mit dem Riesenrad, czyli z monumentalnym młyńskim kołem. Każdy z nich znalazł tam coś dla siebie, począwszy od rollercosterów, przez domy strachu, aż do koła młyńskiego, będącego symbolem parku.

Na Praterze licealiści udali się do światowej sławy muzeum figur woskowych. Światowej sławy gabinet figur woskowych Madame Tussauds z 80 figurami i interaktywną wystawą o cesarzowej Sisi jest główną atrakcją w wiedeńskim parku Prater. W gabinecie Madame Tussauds można obejrzeć 80 figur woskowych. Cesarz Franciszek Józef i jego Sissi, Wolfgang Amadeusz Mozart, Falco, Maria Teresa czy Gustav Klimt to tylko niektóre z rodzimych osobistości czy postaci historycznych na powierzchni 2000 m.

Tego dnia na uczniach ogromne wrażenie wywarło zwiedzanie pałacu i kompleksu ogrodów Schönbrunn. Historyczne centrum miasta, które w 2001 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oszołomiło wszystkich.

Zwiedzanie drugiego dnia licealiści rozpoczęli od Wzgórza Kahlenberg, z którego Jan III Sobieski dowodził Odsieczą Wiedeńską. W powietrzu czuć było tę historyczną chwilę. Z położonego prawie 300 m nad poziomem Dunaju punktu widokowego imienia Stefanii mieli fantastyczny widok na cały Wiedeń. W pobliżu punktu widokowego znajduje się barokowy kościół, w którym czytano mszę na intencję polskiego króla Jana Sobieskiego przed zwycięską bitwą z Turkami, oblegającymi w roku 1683 po raz drugi Wiedeń.

Kolejnym punktem wycieczki było das Naturhistorische Museum (Muzeum Historii Naturalnej), w którym zobaczyli mnóstwo eksponatów ukazujących to, co wydarzyło się na naszej planecie przez wieki. To muzeum stanowi podróż przez zapierające dech w piersi bogactwo przyrody – począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, skończywszy na pterozaurach. W tym muzeum, położonym w pobliżu pałacu Hofburg, na uczniów czekała fascynująca wiedza o historii naszej planety. Ekspozycja wypchanych przedstawicieli gatunków zwierząt, które już wyginęły lub są poważnie zagrożone wyginięciem, sprawia, iż kolekcja muzeum jest bezcenna.

Drugim muzeum jakie licealiści zwiedzili tego dnia było das Kunsthistorische Museum. Dla obszernych zbiorów sztuki należących do rodziny cesarskiej wzniesiono w pobliżu Hofburga Muzeum Historii Sztuki. Zbiorom ważnych dzieł i największej na świecie kolekcji Bruegla muzeum zawdzięcza swoją pozycję jako jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie.

Wieczorem nadszedł czas na spacer po starówce. Licealiści zobaczyli: Wiedeńską Operę Państwową, której gmach zapierał dech w piersiach, oraz barokowo-klasycystyczny pałac władców Austrii (Hofburg). W centrum Wiednia przy Ringstraße ujrzeli Parlament, w którym prowadzone są obrady dwóch izb parlamentu Austrii; zobaczyli także piękny Ratusz. Podczas zwiedzania byli też w niesamowitym parku miejskim (Wiener Stadtpark), w którym kwitnie ponad 400 gatunków róż. Na koniec odwiedzili dwie budowle w stylu gotyckim: Kościół Matki Bożej Śnieżnej (Die Minoritenkirche) oraz Katedrę Świętego Szczepana (Der Stephansdom) – jeden z symboli miasta, znajdujący się na Placu Świętego Szczepana. Po zakończeniu zwiedzania Wiednia udali się na kolację do jednej z wiedeńskich restauracji, w której skosztowali lokalnych specjałów.

Kolejny dzień uczniowie rozpoczęli wyprawą do Galerii Sztuki i Światowego Dziedzictwa Kultury – Belwederu (Belvedere Museum Wien – Kunstgalerie und Weltkulturerbe), w którym mogli podziwiać między innymi dzieła sztuki ze średniowiecza, barokowe malarstwo i rzeźbę oraz dzieła klasycyzmu, romantyzmu i innych epok. W Galerii tej znajdują się miedzy innymi perły malarstwa w wykonaniu Gustava Klimta, które wzbudziły ich ogromny zachwyt. Na koniec uczniowie udali się na zakupy wzdłuż słynnej ulicy Kärnterstaße.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.