W poniedziałek egzaminy ósmoklasistów odbyły się planowo. W poniedziałek egzaminy ósmoklasistów odbyły się planowo.

Matura pod znakiem zapytania?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Egzamin gimnazjalistów i ósmoklasistów już za nami. Mimo wielkich obaw ze względu na trwający strajk nauczycieli, udało się je zrealizować. Ale już po długim weekendzie majowym absolwenci szkół średnich powinni przystąpić do egzaminu maturalnego. Czy matury odbędą się zgodnie z planem? Czy ich przebieg nie zostanie zakłócona?

Na te pytania odpowiedzi oczekują maturzyści, ich rodzice i dyrektorzy szkół średnich.
Zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych przypada w piątek 26 kwietnia. Aby uczeń mógł przystąpić do matury, musi zakończyć trwający rok szkolny, tym samym szkołę średnią, co wiąże się z wystawieniem ocen końcowych. Jednakże, by sklasyfikować ucznia trzeba zwołać Radę Pedagogiczną. Jak zatem poradzili sobie dyrektorzy szkół średnich w obliczu strajkującej kadry pedagogów? Czy egzaminy maturzystów są pod znakiem zapytania?

(Nie)pewna sytuacja w szkołach
W Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich, jak poinformowała dyrektor Katarzyna Światowy, już 5 kwietnia odbyła się Rada Pedagogiczna klasyfikacyjna i wystawiono końcowe oceny absolwentom. - Takie działanie miało umożliwić wystawienie świadectw w przypadku, gdyby strajk trwał dłużej. Jeżeli natomiast protest skończy się przed 26 kwietnia, uczniowie będą mieć normalnie zajęcia w szkole, a ewentualne zmiany ocen, mogą być zatwierdzone uchwałą na kolejnej Radzie Pedagogicznej – wyjaśnia dyrektor LO.

Również w Zespole Szkół Rolniczych wcześniej przewidziano niekomfortową sytuację maturzystów i podjęto odpowiednie działania z korzyścią dla absolwentów „Rolibudy”. - Mam nadzieję, że dojdzie do porozumienia czy też wypracowania rozwiązań umożliwiających sklasyfikowanie uczniów klas maturalnych, jak i pozostałych uczniów. Uczniowie mają wystawione oceny końcowo-roczne. Jeśli strajk przedłuży się do terminu matur, z pewnością nastąpią problemy ze skompletowaniem składu komisji maturalnych – mówi dyrektor ZSR, Ewelina Zawielak.

Niestety, takich zapobiegawczych działań nie podjęto w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a dyrektor placówki, Marek Kostka, odmówił komentarza dotyczącego ocen końcowych i klasyfikacji absolwentów „Hipolita”. Jeżeli strajk się przedłuży, czy absolwenci CKZiU będą mieć szanse na zdawanie matur?

Włodarz powiatu średzkiego, Ernest Iwańczuk, jasno wyjaśnia okoliczności. - Aby uczeń podszedł do matury, musi otrzymać promocję, czyli pozytywnie zakończyć rok szkolny. W ZSR i Liceum odbyły się jeszcze przed strajkiem Rady Pedagogiczne, zatwierdzające oceny końcowe maturzystów, co pozwoli uczniom podejść do matury. Natomiast takiej rady nie było w CKZiU i to jest główny problem. Wtedy, nawet jeśli komisje maturalne zostały utworzone, młodzież nie będzie mogła podejść do matury – tłumaczy starosta. - Jest jednak trochę czasu i liczymy, że dojdzie do porozumienia. Wiem, że wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka regularnie spotyka się z dyrektorami szkół i trzyma rękę na pulsie. Mamy nadzieję, że nie stanie się żadna krzywda uczniom w naszym powiecie – dodał.


Udało się zrealizować
Biorąc pod uwagę trwający strajk nauczycieli, na szczęście udało się przeprowadzić egzamin gimnazjalny (10-12 kwietnia) i egzamin ósmoklasistów (15-17 kwietnia). To dyrektorzy poszczególnych placówek stanęli na wysokości zadania i zrobili wszystko, by egzaminy odbyły się.
Obowiązkowe egzaminy, w których minimalna liczba punktów potrzebna do jego zaliczenia nie została określona, sprawia, że każdy uczeń go zda. Jednakże jego wynik może mieć znaczenie przy wyborze szkoły średniej.

Matury (nie) wystartują w maju?
6 maja absolwenci szkół średnich egzaminem z języka polskiego powinni rozpocząć maturę. 7 maja z matematyki, a 8 maja z języka angielskiego. Wynik matury ma znaczenie podczas rekrutacji na studia. W sumie maturzyści zmierzą się z minimum czterema egzaminami pisemnymi i dwoma ustnymi. Do egzaminów obowiązkowych należą: ustne z języka polskiego i wybranego języka obcego oraz egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki, wybranego języka obcego oraz z wybranego przedmiotu dodatkowego.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.