Podczas pasowania na ucznia dzieci otrzymały bransoletki z nutkami. Podczas pasowania na ucznia dzieci otrzymały bransoletki z nutkami.

Szkoła przyszłych muzyków

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ubiegłym tygodniu działalność zainaugurowała Niepubliczna Szkoła Muzyczna, pierwsza tego typu placówka w naszym mieście. Podczas rozpoczęcia roku szkolnego odbyło się m.in. pasowanie na uczniów, a ponadto, co oczywiste, nie zabrakło koncertowego akcentu.

Inauguracja nie tylko roku szkolnego, ale w ogóle działalności Niepublicznej Szkoły Muzycznej odbyła się w wyremontowanej auli budynku po internacie Zespołu Szkół Rolniczych. To właśnie tam, a nie jak pierwotnie planowano w Szkole Podstawowej nr 2, odbywać się będą szkolne zajęcia.

Wydarzenie otwarła dyrektor szkoły Justyna Kozak, następnie głos zabrali burmistrz Wojciech Ziętkowski i starosta Marcin Bednarz. W dalszej kolejności odbył się występ Ady Dworak i Wojciecha Mizery, którzy wykonali m.in. własną interpretację „Kołysanki Rosemary” Krzysztofa Komedy. Wreszcie dzieci, które lada dzień miały rozpocząć naukę muzyczną w placówce, licznie przybyłe na wydarzenie wraz z rodzicami, odbyły pasowanie na ucznia, odbierając symboliczne bransoletki z nutkami z rąk dyrektor szkoły oraz prezes organizującej NSM spółki Środa XXI, Joanny Marusik.

W pierwszym roku szkolnym naukę w Niepublicznej Szkole Muzycznej rozpoczęło 25 dzieci, które pomyślnie przeszły wstępny egzamin, jaki zorganizowano w czerwcu. 10 z nich podjęło naukę w systemie kształcenia 6-letnim (poniżej 10. roku życia), 11 w systemie 4-letnim (powyżej 10. roku życia), dwoje przystąpiło do trzeciej klasy, a kolejnych dwóch 5-latków przyjęto na poziom zerowy, w związku ze zbyt młodym wiekiem na naukę w klasie pierwszej.

Dzieci, które odbywają zajęcia popołudniami przez 5 godzin w tygodniu, uczą się na czterech instrumentach: fortepianie, skrzypcach, gitarze i flecie. W swojej ofercie edukacyjnej szkoła zapowiada również w przyszłości naukę gry na klarnecie, saksofonie, trąbce, akordeonie i wiolonczeli. Ponadto dzieci, oprócz bezpośredniego kontaktu z instrumentami, podczas zajęć kształcą rytmikę, słuch czy odbywają audycje muzyczne.

W chwili obecnej nauka w Niepublicznej Szkole Muzycznej jest odpłatna, jednak już w tym miesiącu spółka Środa XXI rozpoczęła starania o przyznanie jej statusu szkoły publicznej, co w efekcie doprowadziłoby do obniżenia lub całkowitego zlikwidowania opłat za naukę dzieci w szkole (obecnie 400 zł za miesiąc). Nauka w placówce przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat.

Organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad NSM jest minister kultury i dziedzictwa narodowego (przez Centrum Edukacji Artystycznej).

Szymon

Dziennikarz z wykształcenia i z zawodu. W GPŚ odpowiada przede wszystkim za sport, ale udziela się także w innych działach. W polu jego zainteresowań znajdują się również muzyka, literatura i historia. 

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – s.hamela@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.