Od lewej: Wojciech Stalec i Leszek Wierzbicki. Od lewej: Wojciech Stalec i Leszek Wierzbicki. SH

Nasza działalność jest dostrzegana i doceniana

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sekcja biegowa Polonii podsumowuje kolejny rok działalności. O poszczególnych sukcesach średzkich biegaczy, najważniejszych wydarzeniach roku 2017, a także organizacyjnych planach na kolejny, z Leszkiem Wierzbickim i Wojciechem Stalcem rozmawiał Szymon Hamela.

- Sezon 2016 sekcja biegowa podsumowywała w styczniu w salce VIP CSiR. Gdy spotkacie się tam ponownie, by tym razem podsumować rok 2017, kto zasłuży na szczególne wyróżnienie za działalność w sekcji biegowej?

Leszek Wierzbicki: Wyróżnienia będą przyznawane nie tylko za działalność, ale również za wyniki, które wybijają się ponad przeciętność. Jest kilka takich osób: Jacek Hańczyk, który w tym sezonie wywalczył mistrzostwo Polski w swojej grupie wiekowej w triathlonie na dystansie sprinterskim czy Adam Konieczny, wciąż najlepszy długodystansowiec w powiecie. Ponadto Magda Lewandowska, która znalazła się na podium Akademickich Mistrzostw Polski w półmaratonie i trzech Ironmanów: małżeństwo Brzezińskich oraz Łukasz Biskup, którzy z tym dystansem poradzili sobie znakomicie, oraz Kamil Jeremicz, zaangażowany i utalentowany chłopak.

- Jeśli mówimy o konkretnych osiągnięciach to chciałbym zapytać, jak Panowie i inni członkowie, jeśli możemy tu mówić o jednomyślności, traktują udział w sekcji: jako zdrową, ale jednak rywalizację o pozycję, gdzie każdy przeżywa zwyżkę lub obniżkę formy, czy przede wszystkim jako wspólne hobby i aktywną formę spędzania czasu?

Wojciech Stalec: Zwyżka czy obniżka formy to rzecz normalna w życiu każdego sportowca-amatora, więc jeśli jest między nami rywalizacja, to absolutnie zdrowa. Ideą naszej sekcji było zebranie grupy dorosłych osób o określonych celach w życiu, dla których bieganie jest pasją, choć oczywiście z czasem dołączyli do nas ludzie młodzi, chcący poprzez sekcję trenować i rozwijać się.

LW: Oferta klubu jest na tyle szeroka, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie: osoba, która nie ma ochoty na branie udziału w zawodach, ale chce lepiej wyglądać, czuć się. Z drugiej strony młodzież, która chce się doskonalić w dyscyplinie i osiągać jak najlepsze wyniki - klub, na ile może, takim osobom swoim budżetem pomaga, dzięki dotacjom udzielonym przez gminę – te środki idą na zakup odzieży treningowej i opłacenie wyjazdów. Poprzez nasze wspólne wyjazdy jesteśmy bardzo fajnie postrzegani przez zaprzyjaźnionych biegaczy z innych miejscowości. Przy okazji jest to promocja gminy i powiatu, no i oczywiście klubu.

- Które spośród wydarzeń zorganizowanych lub współorganizowanych przez sekcję w roku 2018 uznają Panowie za najważniejsze? Czy jest to sierpniowa sztafeta biegowa Środa – Henningsdorf?

LW: Biorąc pod uwagę aspekt organizacyjny – to na pewno. To było dla nas wielkie przedsięwzięcie, wzięło w nim udział przeszło 30 osób, do tego pozwolenia od komend, starostw, służby celnej… W tym roku bodaj jako jedyni w kraju, bo o innych przypadkach nie słyszałem, zorganizowaliśmy taką sztafetę: 350 km bez przerwy, bieg odbywał się dzień i noc. Na miejscu witali nas włodarze miasta wraz z naszym burmistrzem, przyjęto nas tam po królewsku, nie dano odpocząć ani na chwilę... (śmiech)

- W tym roku w naszym mieście odbyło się multum imprez biegowych, m.in. „Policz się z cukrzycą”, „Nocna Dwunastka” i „Bieg Mikołajów”. Czy na rok 2018 planowane są kolejne inicjatywy dla miłośników biegania?

LW: Właśnie trwają rozmowy, aby podobne wydarzenie zorganizować na linii Środa – Kralupy nad Wełtawą, tyle że dłuższe, bo blisko czterysta kilometrowe z mocno górzystym odcinkiem. Mamy już chętnych do udziału w tej sztafecie.

WS: Oprócz typowo „naszych” wydarzeń wspieramy inicjatywy innych podmiotów. Już teraz możemy zdradzić, że w roku 2018, oprócz kolejnych edycji znanych już biegów, będziemy współorganizować grudniowy bieg z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, który odbędzie się na terenie naszej gminy. Poza tym w maju tego roku włączymy się do organizacji Biegu Wolności w Winnej Górze z okazji 200. rocznicy śmierci generała Dąbrowskiego. To pokazuje, że nasza działalność jest dostrzegana i doceniana.

- Czy podobnie jak w bieżącym, rok 2018 sekcja biegowa Polonii rozpocznie od biegu „Policz się z cukrzycą” w ramach kolejnego finału WOŚP?

WS: To jeden z tych biegów, przy organizacji których jedynie pomagamy, o czym wspominałem wcześniej. Natomiast pierwszą całkowicie „naszą” inicjatywą w roku 2018 będzie III Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, który odbędzie się 25 lutego.

LW: Towarzyszyć mu będzie przeznaczony dla najmłodszych Bieg Małego Partyzanta, ponieważ ich również mamy na uwadze, organizując kolejne wydarzenia.

WS: Ponadto w okresie jesienno-zimowym prowadzimy cotygodniowe zajęcia ogólnorozwojowe w hali CSiR – odbywają się one w poniedziałki o godz. 19:45. Są one darmowe i otwarte dla wszystkich chętnych.

Szymon

Dziennikarz z wykształcenia i z zawodu. W GPŚ odpowiada przede wszystkim za sport, ale udziela się także w innych działach. W polu jego zainteresowań znajdują się również muzyka, literatura i historia. 

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – s.hamela@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Ś21 - Koparko-Ładowarka