Środa: Niech Polonia żyje nam!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To było kilka dni pod znakiem Polonii Środa. Dokładnie 1 października 1919 roku został założony klub, który jest dzisiaj wizytówką miasta.

Początki średzkiego klubu sportowego sięgają roku 1919. Dokładnie 8 września Antoni Wróblewski wraz z kolegami wybrali się do Poznania na mecz ówczesnego mistrza wielkopolski, czyli Unii Poznań i czołowej Polskiej drużyny, Pogoni Lwów. Ten mecz tak zafascynował Wróblewskiego, że po powrocie do domu postanowił w Środzie założyć drużynę piłkarską.

1 października zorganizowano zebranie organizacyjne, w którym wzięły udział 33 osoby. Powołano klub, któremu nadano nazwę Polonia. Pierwszym prezesem został Adam Pankowski. Początkowo w Polonii uprawiano tylko piłkę nożną, ale już pod koniec października powstała druga sekcja, tenisa ziemnego. 20 sierpnia 1920 r. klub dokonał rejestracji, a funkcję prezesa objął Józef Szymkowiak. Wkrótce powstały dwie kolejne sekcje: gimnastyczna i lekkoatletyczna. Obecnie w średzkim klubie poza sekcją piłki nożnej, uprawiane są też takie dyscypliny jak: tenis ziemny, tenis stołowy, piłka ręczna, biegi, szachy, dart czy e-sport. W barwach Polonii trenuje ponad 700 zawodników.

W miniony weekend sporo działo się na obiektach sportowych Polonii. Najważniejsze sportowe wydarzenia miały miejsce w niedzielę 6 października. Wtedy odbyły się trzy mecze piłkarskie. Jako pierwsze na boisko przy ul. Sportowej wybiegły kobiety, dla których okazja do świętowania była podwójna. Pierwszą z nich było stulecie średzkiego klubu, a drugą dziesięć lat funkcjonowania kobiecej sekcji piłki nożnej w Polonii. Rywalem polonistek był czterokrotny mistrz Polski, czyli Medyk Konin. Mecz miał jednostronny przebieg, który zakończył się wygraną 4:0 rywalek z Konina. Bramki strzeliły: Daria Nowak, Anna Gawrońska, Natalia Pakulska i Karolina Majda.

W drugim spotkaniu pierwszy zespół seniorów podejmował Polonię Środa Śląska, czyli zespół na co dzień występujący w klasie okręgowej. Zespół z Wielkopolski pokonał swoich rywali ze Śląska wygrywając 6:1. Łupem bramkowym podzielili się Jakub Wilk, Kacper Nowak (trzy bramki), Adrian Szynka i Przemysław Frąckowiak. Dla rywali ze Śląska trafił Patryk Kowalski. Z kolei w ostatnim meczu na boisku pojawiły się gwiazdy dawnych lat zespołów Lecha Poznań i Polonii Środa. Po stronie poznaniaków kibice mogli podziwiać na boisku m.in. Mirosława Okońskiego, Michała Kokoszanka, Jacka Dembińskiego i Jarosława Araszkiewicza. Z kolei w barwach Polonii zagrali: Zbyszko Banaszyk, Sławek Łopatka, Maciej Bartkowiak czy Marcin Duchała. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem poznaniaków 6:1. Bramki w tym meczu zdobyli: Krzysztof Piskuła (dwie), Jacek Dembiński, Waldemar Przysiuda, Grzegorz Haniewicz i Marcin Drajer. Honorowe trafienie dla Polonii to zasługa Marcina Duchały.

Ponadto w ramach sportowego weekendu na 100-lecie średzkiego klubu w piątek 4 października w godzinach wieczornych nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu, którego autorem jest Przemysław Zalesiński. Powstał on na jednym z budynków przy ul. Sportowej. Z kolei w poniedziałek 7 października w Zespole Szkół Rolniczych przyszedł czas na uroczystą akademię pełną nagród i wyróżnień, którą poprowadzili Krzysztof Ratajczak z Radia Poznań i Piotr Pajchrowski. Podczas uroczystości miała miejsce premiera książki „Byliśmy, jesteśmy, będziemy” autorstwa Pawła Ziętego. Wcześniej tego samego dnia nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy na średzkim stadionie zaprojektowanej przez Adama Wójkiewicza.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA