Straże z gminy Nowe Miasto miały najwięcej wyjazdów do akcji w zeszłym roku. Straże z gminy Nowe Miasto miały najwięcej wyjazdów do akcji w zeszłym roku.

Prawie 1,5 tysiąca zdarzeń

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

– W 2017 roku stanowisko kierowania komendanta powiatowego PSP w Środzie obsłużyło 1430 zdarzeń na terenie powiatu – informuje kpt. Michał Bartkowiak, oficer prasowy średzkich strażaków. Na tak dużą liczbę zdarzeń składają się przede wszystkich interwencje po nawałnicach, które kilkukrotnie w minionym roku przetoczyły się przez nasz powiat.

W ciągu całego roku wozy strażackie wyjeżdżały 1227 razy do miejscowych zagrożeń, 166 razy do pożarów i 37 razy do fałszywych alarmów. Państwowa Straż Pożarna w Środzie brała natomiast udział w 763 zdarzeniach, z czego 603 to zagrożenia miejscowe, 136 – pożary i 24 – fałszywe alarmy. Wśród jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych najczęściej wyruszały na pomoc jednostki z gminy Nowe Miasto: OSP Nowe Miasto brało udział w akcjach 189 razy, a OSP Klęka – 159 razy. O tym, jak dużego poświęcenia wymagał ubiegły rok, świadczy to, że strażacy z niektórych jednostek średnio co dwa dni brali udział w działaniach ratowniczych.

– Zazwyczaj mamy 60-80 wyjazdów do zdarzeń rocznie. Ten rok był zdecydowanie najtrudniejszy w historii naszej OSP. Podczas sierpniowej nawałnicy niektórzy strażacy spędzili w ciągu miesiąca więcej czasu na akcji niż w swojej pracy. Nie było to łatwe, gdyż wielu strażaków z jednostki musi dojeżdżać do pracy poza miejscowość – tłumaczy Wojciech Mazurek, naczelnik OSP Klęka.

Kolejne jednostki, które najwięcej razy wyjeżdżały do zdarzeń, to OSP Zaniemyśl (149 razy), OSP Brodowo (145) i OSP Krzykosy (114). Poniżej 100 wyjazdów odnotowały OSP Dominowo (82), OSP Pięczkowo (67), OSP Koszuty (64), OSP Mączniki (42), OSP Miąskowo (40), OSP Murzynowo Kościelne (30), OSP Kępa Wielka (29), OSP Sulęcinek (29), OSP Sulęcin (28), OSP Witowo (23) i OSP Murzynowo Leśne (14).

Co ciekawe, na terenie powiatu znajduje się też jednostka, która tylko raz w przeciągu całego roku brała udział w działaniach. Była to Ochotnicza Straż Pożarna w Czarnotkach. W interwencjach w 2017 roku brało zatem udział 17 Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu średzkiego. Jak wyjaśnia kpt. Bartkowiak, nie ma zdarzeń ważnych i ważniejszych.

– Jeżeli chodzi o specyfikę zdarzeń, to każde jest traktowane priorytetowo i indywidualnie, zgodnie z obowiązującymi procedurami i zasadami. W 2017 roku szczególnie dała się we znaki wichura z 11 sierpnia, kiedy podczas niespełna dwóch tygodni wspólnie JRG Środa i OSP z powiatu działały ponad 500 razy – wyjaśnia.

Jakub

Jedyny w biurze redakcyjnym spoza Środy. Zajmuję się głównie tematami związanymi z inwestycjami i powiatem. Do niedawna bardzo aktywny strażak-ochotnik, niestety w ostatnim czasie w akcjach uczestniczący sporadycznie. Poza tym fan filmów z Tomem Hanksem i serii o Rockym
Balboa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – j.kujawa@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.