×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

W piątek na Starym Rynku odbyły się średzkie obchody Święta Policji W piątek na Starym Rynku odbyły się średzkie obchody Święta Policji Fot. Janusz Ludwiczak

Środa: Odznaczenia, awanse i defilada, czyli obchody 100-lecia Policji [FILM, GALERIA ZDJĘĆ]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W piątek na Starym Rynku odbyły się średzkie obchody Święta Policji, w tym roku szczególne, bo w 100. rocznicę powstania polskiej policji. Podczas uroczystości, które poprzedził apel wręczono funkcjonariuszom odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a na zakończenie odbyła się defilada i koncert policyjnej orkiestry dętej z Wrocławia. Na średzkiej starówce powstało również policyjne miasteczko.

Obchody Święta Policji rozpoczęła msza święta, która została odprawiona w Kolegiacie. Po nabożeństwie funkcjonariusze przemaszerowali na Stary Rynek, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość.

Odśpiewany został hymn Polski, a na maszt wciągnięto flagę państwową. Uroczysty apel odbył się przy udziale kompanii honorowej komendy wielkopolskiej Policji przy akompaniamencie policyjnej orkiestry dętej dolnośląskiej komendy policji z Wrocławia. Podczas uroczystości nie zabrakło również uczniów klasy policyjnej z „Hipolita”, czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz klas wojskowych z Zespołu Szkół Rolniczych.

Następnie pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster oraz komendant powiatowy Policji insp. Paweł Wawrzyniak wręczali zasłużone awanse i wyróżnienia. Na wyższy stopień, komisarza został mianowany Marcin Puzicki, naczelnik ruchu drogowego komendy średzkiej Policji. Komisarz Marcin Puzicki otrzymał również podziękowanie za uratowanie życia mężczyźnie, który próbował popełnić samobójstwo. Z kolei podinsp. Piotr Kępski, naczelnik wydziału prewencji średzkiej komendy, otrzymał brązową odznakę „zasłużony policjant”. Nagroda zostanie wręczona podczas obchodów Święta Niepodległości w Poznaniu. W sumie odznaczenia i awanse na wyższe stopnie odebrało 28 policjantów.

– Każdy policjant, który zakłada ten mundur naraża swoje życie, a o tym jak ta służba jest niebezpieczna świadczy fakt, że w czasach pokoju, po wejściu Ustawy o Policji w dniu 6 kwietnia 1990 r. na służbie zginęło już 122 policjantów, a w tym roku kolejnych czterech. Cieszy fakt, że społeczeństwo darzy nas dużym zaufaniem. Życzę, by ta służba była dla was bezpieczna – powiedział podczas uroczystości insp. Roman Kuster, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

Do policjantów zwrócił się również starosta średzki.
– Wy jesteście służbą, dzięki której my mieszkańcy możemy czuć się bezpiecznie. Wasza służba jest niezwykle ważna, ale trudna w wielu wymiarach, kiedy narażacie swoje życie i zdrowie, ścigając, tropiąc czy neutralizując groźnych przestępców. Dziękuję w imieniu mieszkańców za ciężką pracę, ochronę naszego życia i bezpieczeństwa – zaznaczył Ernest Iwańczuk, starosta średzki.

Na zakończenie odbył się pokaz policyjnej musztry i defilada oraz koncert policyjnej orkiestry dętej z Wrocławia.

Na średzkiej starówce powstało również mundurowe miasteczko. Straż Graniczna pokazała saperskiego robota, zaprezentowały się również Służba Więzienna, strażacy ze średzkiej OSP, a najmłodsi mogli przybyć „piątkę” z Pyrkiem, czyli maskotką wielkopolskiej Policji.

W Komendzie Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej obecnie służy 96 funkcjonariuszy z pionu kryminalnego, prewencji i ruchu drogowego.

► CZYTAJ TAKŻE: "Policjant, czyli pies" - rozmowa z nadkom. Przemysławem Dymarskim o średzkiej komendzie

Media

Galeria

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.