Policjanci podpisali porozumienie z rządem. Policjanci podpisali porozumienie z rządem.

Policjanci dopięli swego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od kilku tygodni funkcjonariusze policji walczyli m.in. o podwyżkę swoich wynagrodzeń i zmianę warunków emerytalnych. W ostatnich dniach na znak protestu policjanci masowo w całej Polsce udawali się na zwolnienia lekarskie. Jak zakończyła się ich walka z rządem? Czy średzcy mundurowi także brali w niej udział?

Początkowo policjanci wprowadzili tzw. strajk włoski, który polegał m.in. na stosowaniu przez funkcjonariuszy pouczeń zamiast mandatów karnych, a także na drobiazgowym wykonywaniu czynności służbowych drogówki czy też prewencji. Kolejny krok to masowe udawanie się na „chorobowe”. Jak poinformował asp. szt. Michał Szymurski, jeszcze w ubiegłym tygodniu na zwolnieniach lekarskich przebywało 39% policjantów i policjantek z Komendy Powiatowej Policji w Środzie.
W czwartek 8 listopada minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali jednak porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się również do zrezygnowania z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Teraz wystarczy co najmniej 25 lat służby. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.
Przedstawiciele strony związkowej zaznaczyli, że zawarte porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.